Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych 2024

27.06.2024

Już w listopadzie br. Amerykanie wybiorą 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Są to niewątpliwie jedne z najważniejszych wyborów w 2024 roku nie tylko dla samych amerykańskich obywateli, ale także z punktu widzenia większości świata i wielu państwowych graczy. Już wiemy, że Joe Biden nie będzie ubiegał się o reelekcję. Kto zasiądzie w Białym Domu - Donald Trump czy Kamala Harris? Zapraszamy do śledzenia tej niezwykle dynamicznej i interesującej kampanii wyborczej wraz z Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych!

BIULETYNY I KOMENTARZE

PODCASTY


 

BIULETYNY I KOMENTARZE

Przeczytaj komentarze i analizy ekspertów Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych poświęcone amerykańskiej kampanii wyborczej.

Wygrana Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Republikanie przejmują Kongres

Zgodnie z aktualnymi danymi z komisji wyborczych w USA Donald Trump zdobył co najmniej 270 głosów elektorskich wymaganych do objęcia urzędu prezydenta. W wyborach do Kongresu Partia Republikańska uzyskała większość w Senacie oraz najprawdopodobniej utrzyma kontrolę nad Izbą Reprezentantów.

W wyrównanym wyścigu do Białego Domu Trump pokonał Kamalę Harris również w liczbie głosów oddanych przez osoby uprawnione, uzyskując tym samym silny mandat społeczny do rządzenia.

PRZECZYTAJ

 

Perspektywy polityki zagranicznej USA po zwycięstwie Donalda Trumpa

Zwycięstwo Trumpa w wyborach prezydenckich może skutkować zmniejszeniem lub całkowitym wstrzymaniem wsparcia USA dla Ukrainy, a następnie dążeniem do zawarcia przez nią układu pokojowego z Rosją.

PRZECZYTAJ

Konsekwencją mniejszego znaczenia Europy dla administracji Trumpa może być ograniczenie obecności amerykańskich wojsk w Europie, uzasadniane większą potrzebą odstraszania Chin.

 

Perspektywy polityki zagranicznej USA po zwycięstwie Kamali Harris

W przypadku zwycięstwa Harris w wyborach prezydenckich USA będą traktować Chiny jak główne zagrożenie, ale pozostaną znacząco zaangażowane w Europie, utrzymując polityczne i wojskowe przywództwo w NATO. Najpoważniejszą korektę czeka podejście do Izraela i jego wojny z Hamasem, wobec której USA mogą zająć stanowisko bardziej humanitarne i uwzględniające interes Palestyny.

Pozycja Harris na arenie międzynarodowej będzie najprawdopodobniej słabsza niż Bidena, co zachęci Chiny, Rosję, Koreę Płn. i Iran do testowania wiarygodności zobowiązań międzynarodowych USA.

PRZECZYTAJ

 

Turcja wobec wyborów prezydenckich w USA

Tureccy decydenci liczą, że zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych doprowadzi do ożywienia relacji dwustronnych. Jednocześnie oceniają, że sukces wyborczy Kamali Harris przyniesie dalszą marginalizację znaczenia Turcji dla USA przy utrwaleniu postrzegania jej jako państwa autorytarnego.

Niezależnie od wyniku wyborów Turcja będzie prowadzić dotychczasową politykę balansowania wobec wojny na Ukrainie. 

PRZECZYTAJ

 

Perspektywy polityki USA wobec Izraela i Palestyny po wyborach prezydenckich

Obecna odsłona konfliktu izraelsko-palestyńskiego stanowi jeden z najistotniejszych tematów z zakresu polityki zagranicznej w prezydenckiej kampanii wyborczej w USA. Wynika to z tradycyjnie dużego znaczenia kwestii wsparcia dla Izraela w amerykańskiej polityce wewnętrznej. 

Kryzys na Bliskim Wschodzie będzie jednym z głównych wyzwań dla nowych władz, a presja na doprowadzenie do rozejmu – najbardziej prawdopodobnym działaniem następnej administracji, niezależnie od tego, czy wygra Donald Trump, czy Kamala Harris.

PRZECZYTAJ

 

Ingerencje Rosji i Iranu w wybory prezydenckie w USA

Rosja i Iran prowadzą w mediach społecznościowych operacje informacyjne, które mają wpłynąć na postawy wyborcze Amerykanów w nadchodzących wyborach prezydenckich. Rosyjskie ingerencje stanowią największe zagrożenie dla przebiegu głosowania, a rosnąca aktywność Iranu w tym obszarze stanowi dodatkowe wyzwanie dla amerykańskich służb bezpieczeństwa.

Rosja wspiera Donalda Trumpa, zaś celem Iranu jest niedopuszczenie do jego reelekcji.

PRZECZYTAJ

 

Perspektywy polityki wobec Ukrainy po wyborach prezydenckich w USA

Choć administracje Kamali Harris i Donalda Trumpa różniłyby się podejściem do kwestii ewentualnych negocjacji pokojowych i potencjalnych ustępstw Ukrainy na rzecz Rosji, każda z nich naciskałaby na zwiększenie odpowiedzialności państw europejskich za wsparcie Ukrainy.

Niezależnie od wyniku wyborów prezydenckich w USA celem nowych władz będzie doprowadzenie do jak najszybszego zakończenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

PRZECZYTAJ

 

Pokaz jedności – wyborcza konwencja Partii Demokratycznej

Podczas krajowej konwencji przedwyborczej Partii Demokratycznej, która odbyła się w dniach 19–22 sierpnia br., urzędująca wiceprezydent Kamala Harris formalnie przyjęła nominację delegatów do kandydowania na urząd prezydenta USA. Na kandydata na wiceprezydenta konwencja wybrała gubernatora Minnesoty Tima Walza.

Partia zjednoczyła się wokół Harris, której rosnąca popularność wśród rejestrowanych wyborców wzmacnia szanse na pokonanie Donalda Trumpa w listopadowych wyborach.

PRZECZYTAJ

 

Niemcy wobec USA - współpraca i niepokój przed wyborami

Stany Zjednoczone pozostają kluczowym partnerem Niemiec w sferach gospodarczej i bezpieczeństwa. Niemiecka opinia publiczna i większość partii uznają, że w interesie Niemiec jest zwycięstwo Kamali Harris, ale politycy koalicji rządzącej poszukują jednocześnie kontaktów z Republikanami, aby przygotować się na ewentualny powrót Donalda Trumpa.

Wobec republikańskiej administracji Niemcy będą podkreślali obserwowany po 2022 r. wzrost wydatków na obronność oraz rolę niemieckich inwestycji w USA. W wypadku zwycięstwa Harris będą akcentować korzyści z zachowania status quo we wzajemnych relacjach.

PRZECZYTAJ

 

Tim Walz kandydatem Kamali Harris na urząd wiceprezydenta

Polityczne poglądy i bogaty dorobek Walza zarówno na poziomie stanowym, m.in. w polityce społecznej, jak i federalnym, będą ważnymi czynnikami mogącymi przekonać do kandydatury Harris niezdecydowanych wyborców z kluczowych stanów.

Wybór Walza stanowi zapowiedź wzmocnienia progresywnej polityki USA w wymiarze wewnętrznym oraz utrzymania przez potencjalną administrację aktywnej współpracy sojuszniczej w kwestiach zagranicznych.

PRZECZYTAJ

 

Szanse Kamali Harris w wyborach prezydenckich w USA

Rezygnacja Joe Bidena z ubiegania się o reelekcję i spodziewany wybór Kamali Harris na kandydatkę Demokratów na stanowisko prezydenta zwiększają szansę na pokonanie Donalda Trumpa w listopadowych wyborach. Jednak polityczne problemy partii pozostają w mocy.

Kandydatura Harris będzie też wpływać mobilizująco na zwolenników Partii Demokratycznej oraz część wyborców niezdecydowanych.

PRZECZYTAJ

 

Republikanie po konwencji zjednoczeni wokół Trumpa

Podczas konwencji wyborczej Partii Republikańskiej w Milwaukee (15–18 lipca br.) były prezydent Donald Trump otrzymał partyjną nominację na kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych. J.D. Vance został z kolei wybrany na kandydata na wiceprezydenta.

Konwencja była demonstracją jedności Partii Republikańskiej, która jest pewna zwycięstwa i planuje podjąć ostrzejszą rywalizację w stanach skłonnych do głosowania na Demokratów.  

PRZECZYTAJ

 

Joe Biden rezygnuje z walki o reelekcję

21 lipca prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił, że rezygnuje z ubiegania się o reelekcję w wyborach prezydenckich z ramienia Partii Demokratycznej (PD). Poparł wiceprezydent Kamalę Harris, wskazując ją jako kandydatkę do reprezentowania Demokratów.

Kluczem do powodzenia Harris będzie konsolidacja PD wokół jej kandydatury i przeprowadzenie skutecznej kampanii w obliczu rosnącego poparcia dla kandydata Partii Republikańskiej – Donalda Trumpa.

PRZECZYTAJ

 

J.D. Vance kandydatem Donalda Trumpa na urząd wiceprezydenta

15 lipca br., w czasie konwencji przedwyborczej Partii Republikańskiej, Donald Trump przyjął nominację swojej partii do kandydowania na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jako swojego kandydata na wiceprezydenta wskazał Jamesa Davida Vance’a.

Nominacja dla Vance’a jest zarówno podyktowana chęcią zabezpieczenia głosów wyborców z tzw. pasa rdzy, gdzie jest on popularny, jak i stanowi zapowiedź bardziej zdecydowanej polityki potencjalnej administracji Trumpa w kwestii odwracania reform z czasów kadencji Joe Bidena.

PRZECZYTAJ

 

Bidenomika – gospodarka USA w kampanii wyborczej

Gospodarka jest jedną z kluczowych kwestii wpływających na wynik wyborów prezydenckich w USA. Choć jej stan za prezydentury Joe Bidena poprawia się po pandemii i ekonomicznych skutkach rosyjskiej agresji na Ukrainę, nie jest to odczuwalne przez społeczeństwo z uwagi na m.in. wysokie ceny produktów, koszty kredytów i najmu. 

Nieudana próba przekonania społeczeństwa o poprawie sytuacji gospodarczej może utrudnić prezydentowi zwycięstwo w wyborach.

PRZECZYTAJ

 

Próba zabójstwa Donalda Trumpa

Jak zamach na Donalda Trumpa wpłynie na kampanię prezydencką? Jakie były pierwsze reakcje na to wydarzenie? Co się właściwie wydarzyło - co wiemy? No i w końcu - czy próba zabójstwa byłego prezydenta może wpłynąć na stabilność polityczną w Stanach Zjednoczonych?

Atak na byłego prezydenta w jeszcze większym stopniu zmobilizuje konserwatywny elektorat do udziału w wyborach, wzmacniając szanse wyborcze Trumpa.

PRZECZYTAJ

 

Kampania wyborcza w USA po debacie prezydenckiej Biden–Trump

Czy pierwsza debata prezydencka zmieni coś w trwającej amerykańskiej kampanii? Czy mimo słabej formy prezydent Biden ma jeszcze szansę na odrobienie strat? Jakie są możliwe scenariusze na kolejne miesiące walki o urząd prezydenta USA? Przeczytajcie komentarz Mateusza Piotrowskiego na temat debaty Biden-Trump.

Chociaż wypowiedzi Bidena można ocenić jako w większym stopniu merytoryczne, Trump wypadł lepiej wizerunkowo, co może mieć znaczenie dla potencjalnych wyborców.

PRZECZYTAJ

 

Amerykanie wobec podejścia władz USA do wojny Izraela z Hamasem

Atak Hamasu i rozpoczęta w jego następstwie wojna w Strefie Gazy odbiła się na sytuacji politycznej oraz społecznej w Stanach Zjednoczonych. W jaki sposób może wpłynąć ona na szanse prezydenta Bidena na reelekcję? Mateusz Piotrowski oraz Patrycja Sasnal analizują to, w jaki sposób podejście amerykańskich władz do wojny odbierają Amerykanie.

Niezadowolenie mniejszości arabskiej, części amerykańskich Żydów, a także młodych o lewicowych poglądach i czarnych Amerykanów – przychylnych politykom Partii Demokratycznej – osłabia ich motywację do poparcia Bidena w wyborach.

PRZECZYTAJ

 

Neoizolacjonizm w kampanii wyborczej w USA

Czy rośnie ryzyko, że Stany Zjednoczone przyjmą politykę izolacjonizmu, jeśli Donald Trump wygra nadchodzące wybory prezydenckie? Czy możliwe jest wycofanie się Stanów Zjednoczonych z Europy? Czy tendencje izolacjonistyczne dotyczą tylko partii republikańskiej?

Niezależnie od wyniku wyborów prezydenckich znaczenie postulatów neoizolacjonistycznych będzie wzrastać, co bezpośrednio wpłynie na przyszłą politykę i strategię obronną USA oraz na ich zaangażowanie m.in. w Europie.

PRZECZYTAJ

 

Orędzie Joe Bidena "O stanie Unii" w roku wyborczym

Marcowe orędzie "O stanie Unii" prezydent Biden wykorzystał także do celów wyborczych, kupiając się na osiągnięciach w polityce wewnętrznej oraz zagrożeniach dla demokracji w kraju i za granicą. W orędziu prezydent starał się odróżnić od Donalda Trumpa, co stanowiło wyraźny sygnał rozpoczęcia bezpośredniej rywalizacji w kampanii prezydenckiej.

Głównym obszarem krytyki wobec Trumpa były jego starania o odwrócenie wyniku wyborów w 2020 r. i zagrożenie dla demokracji związane z jego kandydaturą.

PRZECZYTAJ

 

Donald Trump i Joe Biden na pewnej drodze do partyjnych nominacji

Tegoroczny superwtorek w amerykańskich prawyborach umocnił liderów walki o nominacje Partii Demokratycznej i Republikańskiej – ubiegającego się o reelekcję Joe Bidena, a w jeszcze większym stopniu starającego się o drugą kadencję Donalda Trumpa. Wyniki poniżej oczekiwań doprowadziły do zawieszenia kampanii przez jego jedyną kontrkandydatkę Nikki Haley.

Faktyczne zdobycie partyjnych nominacji przez obu kandydatów już w połowie marca i przejście do kampanii zasadniczej, skupionej na rywalizacji Bidena i Trumpa, jeszcze bardziej skomplikuje amerykańską politykę, wyraźniej umocowując polityczne decyzje w kontekście wyborczym.

PRZECZYTAJ

 

Wpływ problemów prawnych na szanse wyborcze Donalda Trumpa

Byłemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi postawiono zarzuty w czterech sprawach karnych, ale mimo to jest najważniejszym kandydatem spośród ubiegających się o nominację Partii Republikańskiej przed wyborami prezydenckimi w 2024 r. Ewentualne orzeczenie o winie w poszczególnych sprawach niosłoby za sobą poważne konsekwencje prawne, ale nie będzie stanowić formalnej przeszkody do ubiegania się o urząd, a nawet jego objęcia.

Licząc na zwycięstwo w wyborach, Trump będzie zapewne dążył do przeciągania spraw do momentu zdobycia immunitetu.

PRZECZYTAJ


 

PODCASTY

Posłuchaj "Stanów wyborczych", specjalnego cyklu podcastów Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, który poświęcony jest wyborom prezydenckim w Stanach Zjednoczonych.

Przedwyborcze ABC, czyli wszystko, co musisz wiedzieć przed wyborami w USA

Już tylko dni dzielą nas od wtorku, w którym Amerykanie wybiorą 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Na tej ostatniej prostej podsumowujemy wszystko, co trzeba wiedzieć przed 5 listopada: jak wygląda sytuacja w stanach wahających się, jaka jest specyfika tych wyborów oraz co z wyborami do Kongresu? Cały amerykański team PISM, czyli Andrzej Dąbrowski, Paweł Markiewicz i Mateusz Piotrowski zapraszają na ostatnią, przedwyborczą rozmowę o tym, co może się wydarzyć za klika dni na amerykańskiej scenie politycznej. 

 

Posłuchaj na:

SpotifySoundcloud Google Podcasts Apple Podcasts
 

USA, Izrael i państwa arabskie - amerykańska polityka na Bliskim Wschodzie

Bliski Wschód w trwającej amerykańskiej kampanii wyborczej wydaje się odgrywać większą rolę niż zwykle. W tym odcinku Stanów wyborczych podsumowujemy, jak kształtowały się relacje Stanów Zjednoczonych z Izraelem i państwami arabskimi w regionie podczas prezydentury Donalda Trumpa oraz jak wyglądają dzisiaj. Zastanawiamy się także, kto byłby lepszym wyborem - Trump czy Harris - dla Beniamina Netanyahu oraz jakie oczekiwania mają przywódcy państw arabskich. Opowiadają o tym Michał Wojnarowicz - analityk ds. Izraela i Palestyny oraz Sara Nowacka, ekspertka ds. państw arabskich. Pyta - Natalia Radulska.

Posłuchaj na:

SpotifySoundcloud Google Podcasts Apple Podcasts
 

Tim Walz, J.D. Vance i amerykańska klasa średnia

1 października odbyła się debata kandydatów na wiceprezydetnów - J.D. Vance'a i Tima Walza, będąca najprawdopodobniej ostatnią debatą tej kampanii prezydenckiej. O tym, kto wypadł w niej lepiej, czy będzie mieć przełożenie na głosy wyborców, ale także o amerykańskiej klasie średniej oraz szansach na jej pozyskanie przez Vance'a i Walza, w rozmowie z Natalią Radulską, opowiadają Mateusz Piotrowski oraz Andrzej Dąbrowski.

Posłuchaj na:

SpotifySoundcloud Google Podcasts Apple Podcasts
 

Bez przełomu - debata Harris Trump

10 września w telewizji ABC News odbyła się debata pomiędzy Kamalą Harris i Donaldem Trumpem. Była ona pierwszą debatą pomiędzy tymi kandydatami, ale drugą w tym cyklu wyborczym. O tym, jak przebiegła i jak wypadli obaj kandydaci, w rozmowie z Natalią Radulską, opowiadają Andrzej Dąbrowski oraz Paweł Markiewicz.

Posłuchaj na:

SpotifySoundcloud Google Podcasts Apple Podcasts
 

Energia i klimat amerykańskiej kampanii

Jak ważne w toczącej się w Stanach Zjednoczonych kampanii wyborczej są kwestie klimatyczne oraz energetyczne? Czy amerykańscy wyborcy zwracają uwagę na stanowisko kandydatów w tych kwestiach? I jak do nich podchodzą pretendenci do objęcia władzy w Białym Domu - Kamala Harris oraz Donald Trump? O tym, jak istotny zarówno dla kandydatów jak i ich wyborców jest klimat oraz energetyka opowiadają Mateusz Piotrowski oraz Tymon Pastucha.

Posłuchaj na:

SpotifySoundcloud Google Podcasts Apple Podcasts
 

Obawy i nadzieje - znaczenie wyborów w USA dla UE

Wyniki wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych będą miały wpływ na relację USA z ich partnerami. W kolejnym odcinku Stanów wyborczych zastanawiamy się, w jaki sposób mogą one wpłynąć na partnerstwo z Unią Europejską. O tym, jakie konsekwencje dla UE może mieć wybór Kamali Harris, a jakie Donalda Trumpa opowiadają Jolanta Szymańska, kierowniczka programu Unia Europejska oraz Mateusz Piotrowski, analityk ds. Stanów Zjednoczonych. 

Posłuchaj na:

SpotifySoundcloud Google Podcasts Apple Podcasts

To będzie walka o każdy głos - konwencja Demokratów i odpowiedź Republikanów

W ubiegłym tygodniu zakończyła się konwencja Demokratów w Chicago. Kamala Harris oficjalnie została kandydatką Partii Demokratycznej na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Z Andrzejem Dąbrowskim oraz Pawłem Markiewiczem rozmawiamy o tym, jak przebiegła konwencja, jakie były jej najważniejsze cele i momenty, ale także jak odpowiedzą na nią Republikanie i jak może wyglądać dalsza kampania obu partii.

Posłuchaj na:

SpotifySoundcloud Google Podcasts Apple Podcasts

Więcej czy mniej USA w Europie? Francja i Niemcy a amerykańska kampania wyborcza

Wydaje się, że punkty widzenia Francji i Niemiec, jeśli chodzi o amerykańską obecność i rolę USA w Europie, są rozbieżne. Czy jest tak rzeczywiście? O tym, jak kształtują się francusko-amerykańskie i niemiecko-amerykańskie relacje, jakiego rozstrzygnięcia wyborów w USA obawiają się kanclerz Scholz i prezydent Macron oraz jak wynik wyborów może wpłynąć na politykę Francji i Niemiec opowiadają Amanda Dziubińska, analityczka ds. Francji oraz Łukasz Jasiński, ekspert ds. Niemiec. 

Posłuchaj na:

SpotifySoundcloud Google Podcasts Apple Podcasts

Specjalne relacje USA i Wielkiej Brytanii

Relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią często określane są jako specjalne. Silne są więzi gospodarcze tych dwóch państw, rozwinięta jest współpraca militarna. Jak wyglądają dokładnie, jakie wspólne interesy mają USA i UK i czy zmiana administracji w Stanach może coś w nich zmienić? W rozmowie z Natalią Radulską przyglądają się temu Przemysław Biskup, analityk ds. Wielkiej Brytanii oraz Paweł Markiewicz, dyrektor biura PISM w Waszyngtonie.

Posłuchaj na:

SpotifySoundcloud Google Podcasts Apple Podcasts

USA i Pacyfik - chińskie zagrożenie i regionalne sojusze

Zarówno Demokraci jak i Republikanie zgodnie zwracają uwagę na rosnące zagrożenie ze strony Chin. O tym, jakie są relację między Chinami a USA oraz Koreą Płd. i Japonią a USA, jak w kontekście zwrotu ku Chinom kształtuje się znaczenie Europy - w tym wojny na Ukrainie, która administracja byłaby korzystniejsza z punktu widzenia Chin, a która z punktu widzenia Korei Płd. oraz Japonii - opowiadają Justyna Szczudlik oraz Oskar Pietrewicz.

Posłuchaj na:

SpotifySoundcloud Google Podcasts Apple Podcasts

Rezygnacja Bidena - kolej na Kamalę Harris?

Joe Biden zrezygnował z walki o reelekcję w wyborach prezydenckich z ramienia Demokratów i poparł wiceprezydent Kamalę Harris. Czy jej kandydatura jest już przesądzona? W jakiej sytuacji znajduje się teraz Partia Demokratyczna? O tym niespodziewanym, choć spodziewanym wydarzeniu w trwającej amerykańskiej kampanii wyborczej opowiadają: Andrzej Dąbrowski i Mateusz Piotrowski.

Posłuchaj na:

SpotifySoundcloud Google Podcasts Apple Podcasts

Próba zabójstwa Donalda Trumpa i jej polityczne konsekwencje

Podczas wiecu Donalda Trumpa, odbywającego się w Pensylwanii, czyli jednym ze "swing state", doszło do próby zabójstwa ubiegającego się o fotel prezydenta kandydata Republikanów. O tym, co wiemy na tę chwilę o tym wydarzeniu oraz o tym, jakie będzie miało ono polityczne konsekwencje - dla kampanii wyborczej oraz szans obu kandydatów, w rozmowie z Natalią Radulską opowiadają: Andrzej Dąbrowski oraz Mateusz Piotrowski.

Posłuchaj na:

SpotifySoundcloud Google Podcasts Apple Podcasts

Przyszłość NATO po amerykańskich wyborach

W przeddzień kolejnego szczytu NATO, który odbędzie się w Waszyngtonie, rozmawiamy o Sojuszu Północnoatlantyckim w kontekście nadchodzących wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Jaka jest w nim rola USA i czy może zmienić się ona wraz ze zmianą amerykańskiej administracji? Czy istnieje ryzyko zmniejszenia zaangażowania Stanów w NATO oraz czy prawdopodobny jest scenariusz opuszczenia Sojuszu przez jego najważniejszego członka? O tym, jak może wygladać NATO po amerykańskich wyborach opowiadają Wojciech Lorenz oraz Artur Kacprzyk.

Posłuchaj na:

SpotifySoundcloud Google Podcasts Apple Podcasts
 

Debata Biden-Trump. Kłopoty urzędującego prezydenta

Komentarze po pierwszej debacie prezydenckiej, do której stanęli Joe Biden, urzędujący prezydent oraz Donald Trump, były jednoznaczne - Biden nie wypadł dobrze. Jak to może wpłynąć na dalsze losy kampanii wyborczej? Czy Demokraci mogą wymienić swojego kandydata? A przede wszystkim - czy prezydent Biden będzie gotów zrezygnować z wyścigu? W rozmowie z Natalią Radulską konsekwencje debaty komentuje Mateusz Piotrowski, analityk ds. USA.

Posłuchaj na:

SpotifySoundcloud Google Podcasts Apple Podcasts
 

Polityka Rosji i Ukrainy a wybory w USA

Amerykańskie wybory są kluczowe nie tylko dla samych Amerykanów, ale przyglądają się im także przywódcy innych państw. W tym odcinku zastanawiamy się, w jaki sposób nowa administracja USA może wpłynąć na politykę dwóch państw: Ukrainy i Rosji. Jakie nadzieje i obawy mają przywódcy tych państw w związku z objęciem prezydentury przez Joe Bidena, a jakie w przypadku wygranej Donalda Trumpa? Jak amerykańska kampania wpływa na losy wojny? Na co liczy Putin, a komu kibicuje Zelensky? O tym rozmawiamy z Agnieszką Legucką oraz Danielem Szeligowskim.

Posłuchaj na:

SpotifySoundcloud Google Podcasts Apple Podcasts
 

Gospodarka w amerykańskiej kampanii

Gospodarka odgrywa w kampaniach wyborczych bardzo ważną rolę. Nie inaczej jest w Stanach Zjednoczonych - widać to np. w sondażach, w których respondenci udzielają odpowiedzi, jakie sprawy są dla nich najważniejsze w trwającej kampanii prezydenckiej. O tym, jaki jest stan amerykańskiej gospodarki, jakie ma znaczenie w kampanii, jak oceniają go amerykańscy wyborcy, a także jak do spraw gospodarczych podchodzą dwaj główni kandydaci - w rozmowie z Natalią Radulską - opowiadają Mateusz Piotrowski oraz Damian Wnukowski. Poruszamy także kwestie relacji handlowych USA z Chinami oraz Unią Europejską.

Posłuchaj na:

SpotifySoundcloud Google Podcasts Apple Podcasts

Joe Biden, Donald Trump i amerykańscy wyborcy

Po raz kolejny do wyścigu prezydenckiego w USA stają Joe Biden oraz Donald Trump. Ich polityczna droga jednak różni się od siebie znacząco. Nie są to też jedyni kandydaci, którzy zmierzą się w tym wyścigu. W drugim odcinku serii podcastowej PISM pt. "Stany wyborcze" porozmawiamy o sylwetkach pretendentów, a także przyjrzymi się amerykańskim wyborcom. W rozmowie z Natalią Radulską o Joe Bidenie i Donaldzie Trumpie oraz ich - i nie tylko - elektoracie, opowiadają Mateusz Piotrowski, analityk ds. USA oraz Paweł Markiewicz, dyrektor waszyngtońskiego biura PISM.

Posłuchaj na:

SpotifySoundcloud Google Podcasts Apple Podcasts

Jaka jest stawka wyborów prezydenckich w USA?

Kto w listopadzie zasiądzie w fotelu najpotężniejszego człowieka na ziemi? Jaka jest stawka amerykańskich wyborów prezydenckich? W roku, w którym ogromna część populacji całego świata bierze udział w różnego rodzaju wyborach, jeden z najważniejszych procesów wyborczych będzie miał miejsce w Stanach Zjednoczonych. W pierwszej rozmowie cyklu, Łukasz Kulesa oraz Mateusz Piotrowski dyskutują na temat stawki tych wyborów - w kontekście wewnętrznym i międzynarodowym, najważniejszych tematach kampanii, trudnych do przewidzenia niespodziankach oraz znaczeniu wyborów dla Polski. Rozmowę prowadzi Natalia Radulska.

Posłuchaj na:

SpotifySoundcloud Google Podcasts Apple Podcasts