Teoria ukraińskiego zwycięstwa

16.04.2025

Minęły trzy lata, odkąd Ukraina dzielnie stawiła czoła rosyjskiej agresji, niwecząc plany odbudowy regionalnej hegemonii ułożone przez rosyjskich przywódców. Sukces Ukrainy pozostaje dalece niedoceniany, paradoksalnie ze względu na jej początkowe zwycięstwa militarne, które rozbudziły oczekiwania. Ukraina oparła się rosyjskiemu atakowi, a następnie odbiła dużą część swojego terytorium, mimo że sama różnica potencjałów wojskowych faworyzowała agresora, a większość zagranicznych partnerów Ukrainy spisała ją na straty jeszcze na długo przed wybuchem wojny. Fatalizm towarzyszący międzynarodowej dyskusji na temat zakończenia konfliktu nie odzwierciedla faktycznych osiągnięć Ukrainy i przerodził się w samospełniającą się przepowiednię.

Zdecydowana większość międzynarodowej debaty toczy się dziś wokół warunków zakończenia wojny, a tylko niewielka jej część dotyczy warunków ukraińskiego zwycięstwa. Chociaż te podejścia się nie wykluczają, różnica nie jest tylko teoretyczna, lecz ma wymierne znaczenie polityczne. Postrzeganie zwycięstwa lub porażki wpływa na międzynarodowe sojusze, negocjacje i zdolność decydentów do skutecznego użycia siły. Skłonność światowych przywódców do poświęcenia kapitału politycznego na dalsze wspieranie obrony Ukrainy przed Rosją zależy od tego, czy będzie to postrzegane jako inwestycja w potencjalny sukces, czy też w porażkę.

Sformułowanie precyzyjnego pojęcia zwycięstwa w wojnie na Ukrainie ma zatem czysto praktyczne znaczenie i może dostarczyć jasnych wytycznych dla działań decydentów. Niniejszy raport jest nie tylko ćwiczeniem analitycznym, ale także wkładem w toczącą się debatę polityczną na temat zakończenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jego celem jest przedstawienie konkretnych, realnych warunków zwycięstwa Ukrainy.

KONCEPCJA ZWYCIĘSTWA UKRAINY

Cel polityczny: Utrzymanie silnej, bezpiecznej i niezależnej państwowości ukraińskiej na jak największym terytorium kraju, przy jednoczesnym stworzeniu podstaw przyszłego zjednoczenia. Podtrzymanie fundamentalnych zasad europejskiej architektury bezpieczeństwa i utorowanie drogi do trwałego pokoju w Europie.

Cel wojskowy: Wyegzekwowanie zawieszenia broni bez konieczności ustępstw politycznych ze strony Ukrainy, które naruszałyby jej suwerenność.

Warunki powojennego zwycięstwa Ukrainy:

  • samostanowienie polityczne – Ukraina zachowuje suwerenny, prawowity rząd, uzyskuje społeczną akceptację dla rezultatów wojny;
  • odstraszanie militarne – Ukraina powstrzymuje Rosję przed wznowieniem wojny lub podejmowaniem destrukcyjnych działań mających na celu destabilizację kraju;
  • odbudowa gospodarcza – Ukraina odbudowuje gospodarkę do stanu, w którym może funkcjonować bez pomocy międzynarodowej;
  • sprawiedliwość społeczna – Ukraina reintegruje powojenne społeczeństwo;
  • kontrola informacyjna – Ukraina chroni swoją sferę informacyjną przed rosyjską ingerencją zagrażającą próbom powojennego uregulowania;
  • uznanie dyplomatyczne – społeczność międzynarodowa kontynuuje politykę nieuznawania terytoriów okupowanych przez Rosję za należące do niej, utrzymuje sankcje wobec Rosji do czasu jej całkowitego wycofania się z Ukrainy.