Depesza PISM: Dwa lata obrony Ukrainy przed rosyjską agresją
24 lutego mijają dwa lata od rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Tym razem nie podsumujemy mijającego tygodnia, ale porozmawiamy o broniącej się Ukrainie, zmianach, jakie w niej zaszły i najważniejszych wydarzeniach tych dwóch lat, biorąc pod uwagę trzy aspekty: polityczny, wojskowy i społeczny.
Zapraszamy na specjalne wydanie Depeszy PISM, w której ekspertki i eksperci Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych podsumowują dwa lata zmagań Ukrainy w obronie przed rosyjską agresją.
W tym odcinku Sara Nowacka rozmawia z:
- Danielem Szeligowskim o kontekście politycznym wojny:
Czy polityka na dobre wróciła już na Ukrainę oraz czy skończył się już czas ponadpartyjnej zgody dla wspólnego dobra? Jak ta polityka wygląda dziś a jak wyglądała na początku rosyjskiej inwazji? Daniel Szeligowski przygląda się zachodzącym w Ukrainie procesom politycznym na przestrzeni dwóch lat or rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji na Ukrainę.
- Anną Marią Dyner oraz Marcinem Terlikowskim o wojskowych aspektach wojny:
Jak wygląda wojskowa strona wojny? Jakie niebezpieczeństwa grożą Ukrainie w kwestiach międzynarodowych, jeśli nie będzie osiągała sukcesów na froncie? Czy Rosja wyciągnęła wnioski z dotychczasowych walk i w jakiej kondycji jest jej potencjał? O kwestiach militarnych opowiadają Anna Maria Dyner oraz Marcin Terlikowski.
- Marią Piechowską o kwestiach dotyczących ukraińskiego społeczeństwa.
Czy ukraińskie społeczeństwo jest wciąż zdeterminowane do prowadzenia wojny? Jak wygląda ich mobilizacja, by służyć w armii? Z jakimi kłopotami muszą się mierzyć, jak wyglądają ich sympatie polityczne? O społecznym kontekście wojny opowiada Maria Piechowska.