Singapur gospodarzem (prawdopodobnego) szczytu Trump–Kim

33/2018
16.05.2018
Gospodarzem spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una będzie Singapur. W przeszłości to ponad 5-milionowe miasto-państwo gościło już wydarzenia o porównywalnej randze. To efekt przypisania sobie roli „uczciwego pośrednika” w trudnych relacjach między zwaśnionymi stronami.

Co mogło zadecydować o wyborze Singapuru?

Sprawie zarządzany, stabilny Singapur gwarantuje bezpieczeństwo i neutralność spotkań na wysokim szczeblu. Z uwagi na system polityczny, tzw. miękki autorytaryzm, mało prawdopodobne są np. protesty społeczne w czasie spotkania. Zarówno USA, jak i KRLD utrzymują z Singapurem stosunki dyplomatyczne. Zapewnia on wsparcie logistyczne dla amerykańskiej floty stacjonującej w Azji Płd.-Wsch., ma umowę o wolnym handlu z USA, oba państwa łączy też strategiczne partnerstwo. KRLD ma ambasadę w Singapurze, a Singapur – ambasadora w Korei Płn. akredytowanego w Pekinie. Singapurskie firmy angażują się w KRLD, a pozarządowa organizacja Choson Exchange z siedzibą w Singapurze organizuje szkolenia z przedsiębiorczości dla Koreańczyków z Północy.

W czym Singapur okazał się lepszy od innych lokalizacji?

Oprócz Singapuru rozważano lokalizacje w Europie (Genewa, Sztokholm, Warszawa) i Azji (Władywostok, Pekin, Ułan Bator, Panmundżom). Na korzyść Singapuru przemawiają kwestie logistyczne, ważne głównie dla KRLD. Singapur jest położony w odległości 4700 km od KRLD, czyli w zasięgu północnokoreańskiej floty powietrznej, której stan techniczny budzi wątpliwości. Z tych też powodów lokalizacje europejskie, na których zależało USA, nie zostały wzięte pod uwagę. Inne lokalizacje azjatyckie, choć do zaakceptowania przez KRLD, były problematyczne dla USA głównie z powodów politycznych. W interesie USA nie leży sukces dyplomatyczny Chin i Rosji jako gospodarza szczytu. Natomiast Mongolia nie ma doświadczenia w organizacji takich spotkań, a kolejny szczyt w Panmundżomie wzmocniłby KRLD.

Na czym polega rola „uczciwego pośrednika”?

Singapur stara się wykorzystywać skomplikowane kryzysy międzynarodowe do wzmacniania swojej pozycji politycznej. Dobrym przykładem takiego działania było zorganizowane w Singapurze w listopadzie 2015 r. spotkanie urzędującego prezydenta Tajwanu Ma Ying-jeou z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem. W br. rola Singapuru jako honest broker jest szczególnie podkreślana, ponieważ państwo to przewodniczy ASEAN-owi. Od 2002 r. Singapur jest także gospodarzem międzyrządowej konferencji ds. bezpieczeństwa Shangri-La Dialogue. Jej tegoroczna edycja odbędzie się na początku czerwca. W tym roku Singapur będzie też organizował Forum Regionalne ASEAN. Rola „uczciwego pośrednika” przynosi wymierne korzyści. Choć Singapur nie jest członkiem G20, od kilku lat bierze udział w jej szczytach jako członek nieformalnej grupy Global Governance Group, gromadzącej małe i średnie państwa. Weźmie również udział w tegorocznym szczycie G20 w Argentynie.