Raport PISM: Niekontrolowane migracje do Unii Europejskiej – implikacje dla Polski
30.11.2015
Debata o migracji w krajach Europy Zachodniej odbywa się okresowo od kilku dekad. W Polsce po raz pierwszy od transformacji ustrojowej z 1989 r. polityka migracyjna i uchodźcza oraz dostosowanie prawa krajowego do wspólnotowego w tym wymiarze stały się przedmiotem publicznej i politycznej debaty. Po dołączeniu do państw członkowskich Unii Europejskiej i struktur północnoatlantyckich Polska nie tylko wykonała skok cywilizacyjny, ale także zapewniła społeczeństwu rzeczywistą stabilność i rosnący dobrobyt. Stała się tym samym częścią bogatej „Północy”, która od ponad półwiecza przyciąga mieszkańców „Południa”, czyli regionów konfliktogennych i biednych. Nawet jeśli dziś Polska nie jest celem masowej migracji, z dużym prawdopodobieństwem wraz ze wzrostem zamożności państwa rosnąć będzie także napływ cudzoziemców do kraju, zarówno z biedniejszych państw podobnych kręgów kulturowych, jak i z najbardziej zubożałych i skonfliktowanych krajów dalekich kultur. Proces ten jest nowy i nieznany – może nieść ze sobą ryzyko, ale także i szanse.Raport PISM „Niekontrolowane migracje do Unii Europejskiej – implikacje dla Polski” ma na celu przybliżenie samego zjawiska niekontrolowanych migracji do Unii Europejskich w ostatnich latach z Bliskiego Wschodu, Azji, Afryki, Bałkanów Zachodnich i Ukrainy. Autorzy analizują też skutki, jakie wywołał ten napływ w Unii Europejskiej oraz wyznaczają kontekstowe tematy do przyszłej debaty, szacując poziom zagrożenia terrorystycznego i wskazując, jakie strategiczne korzyści społeczno-ekonomiczne może przynieść sprostanie wyzwaniom migracji.

Debata o migracji w krajach Europy Zachodniej odbywa się okresowo od kilku dekad. W Polsce po raz pierwszy od transformacji ustrojowej z 1989 r. polityka migracyjna i uchodźcza oraz dostosowanie prawa krajowego do wspólnotowego w tym wymiarze stały się przedmiotem publicznej i politycznej debaty. Po dołączeniu do państw członkowskich Unii Europejskiej i struktur północnoatlantyckich Polska nie tylko wykonała skok cywilizacyjny, ale także zapewniła społeczeństwu rzeczywistą stabilność i rosnący dobrobyt. Stała się tym samym częścią bogatej „Północy”, która od ponad półwiecza przyciąga mieszkańców „Południa”, czyli regionów konfliktogennych i biednych. Nawet jeśli dziś Polska nie jest celem masowej migracji, z dużym prawdopodobieństwem wraz ze wzrostem zamożności państwa rosnąć będzie także napływ cudzoziemców do kraju, zarówno z biedniejszych państw podobnych kręgów kulturowych, jak i z najbardziej zubożałych i skonfliktowanych krajów dalekich kultur. Proces ten jest nowy i nieznany – może nieść ze sobą ryzyko, ale także i szanse.

Raport PISM „Niekontrolowane migracje do Unii Europejskiej – implikacje dla Polski” ma na celu przybliżenie samego zjawiska niekontrolowanych migracji do Unii Europejskich w ostatnich latach z Bliskiego Wschodu, Azji, Afryki, Bałkanów Zachodnich i Ukrainy. Autorzy analizują też skutki, jakie wywołał ten napływ w Unii Europejskiej oraz wyznaczają kontekstowe tematy do przyszłej debaty, szacując poziom zagrożenia terrorystycznego i wskazując, jakie strategiczne korzyści społeczno-ekonomiczne może przynieść sprostanie wyzwaniom migracji.