PISM Strategic File nr 21 (57): Granica w czasach Schengen: szanse i wyzwania polsko-czeskiej współpracy transgranicznej
19.09.2014
Kolejny numer PISM Strategic Files autorstwa Víta Dostála i Dariusza Kałana (dostępny w języku polskim i czeskim)Chociaż tereny przy granicy Polski i Czech charakteryzują się podobnym poziomem rozwoju gospodarczego oraz bliskością kulturową i językową, wciąż istnieją liczne ograniczenia, które utrudniają porozumienie między obydwoma sąsiadami. Problemem są nie tylko bariery infrastrukturalne, ale także podziały natury mentalnej i historycznej. Eksperci Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i czeskiego Stowarzyszenia Spraw Międzynarodowych, którzy przeanalizowali najważniejsze szanse i wyzwania związane z dialogiem transgranicznym, sugerują większe niż do tej pory zaangażowanie władz centralnych i lokalnych w przełamywanie barier między krajami.PISM Strategic File nr 21 (57)PISM Strategic File nr 21 (57) – jęz. czeskiTekst powstał w ramach projektu „Na granicy/Na hranici. PISM i AMO na rzecz polsko-czeskiej współpracy transgranicznej”, współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Kolejny numer PISM Strategic Files autorstwa Víta Dostála i Dariusza Kałana (dostępny w języku polskim i czeskim)

Chociaż tereny przy granicy Polski i Czech charakteryzują się podobnym poziomem rozwoju gospodarczego oraz bliskością kulturową i językową, wciąż istnieją liczne ograniczenia, które utrudniają porozumienie między obydwoma sąsiadami. Problemem są nie tylko bariery infrastrukturalne, ale także podziały natury mentalnej i historycznej. Eksperci Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i czeskiego Stowarzyszenia Spraw Międzynarodowych, którzy przeanalizowali najważniejsze szanse i wyzwania związane z dialogiem transgranicznym, sugerują większe niż do tej pory zaangażowanie władz centralnych i lokalnych w przełamywanie barier między krajami.

Tekst powstał w ramach projektu „Na granicy/Na hranici. PISM i AMO na rzecz polsko-czeskiej współpracy transgranicznej”, współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.