Kompendium pandemii: reakcja państw na COVID-19
20.04.2020
Trwająca pandemia jest na tyle nowym zjawiskiem w stosunkach międzynarodowych, że wciąż nie możemy z dużą pewnością stawiać tez na temat jego konsekwencji. Ta bezprecedensowość i skala powodują, że kluczowe stają się badania podstawowe: rzetelne zbieranie informacji na temat wydarzeń, reakcji i decyzji poszczególnych państw. W toku takich prac przygotowaliśmy w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych syntetyczne notatki o blisko 30 państwach i regionach, które zebraliśmy w rodzaj „Kompendium pandemii”.
fot. Dubravka Petric/PIXSELL

Każda notatka zawiera informacje o przebiegu pandemii w danym państwie (w tym dane dotyczące zachorowań i śmiertelności) i o decyzjach rządów w sferze politycznej, gospodarczej i społecznej, a także wstępną ocenę skuteczności podjętych działań w „spłaszczeniu krzywej” zachorowań. Ilekroć takiej oceny nie można było sformułować, przedstawialiśmy reakcję społeczeństwa na działania władz. Staraliśmy się też oszacować, na ile restrykcyjne są te działania i na ile naruszają swobody obywatelskie. Wartość dodana tego zbioru polega też na tym, że choć nie podajemy przypisów do przytoczonych faktów (w większości wypadków zwiększyłoby to objętość tekstu dwukrotnie), to podane w nim dane pochodzą z wiarygodnych, sprawdzonych przez nas źródeł.

 

Państwa/regiony uwzględnione w kompendium:

Afryka Subsaharyjska, Belgia, Brazylia i Ameryka Łacińska, Chiny, Czechy, Francja, Hiszpania, Indie, Iran, Irlandia, Izrael i Palestyna, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Niemcy, Państwa arabskie, Państwa bałtyckie, Rosja, Rumunia, Singapur, Słowacja, Stany Zjednoczone, Szwecja, Tajwan, Turcja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Zapraszamy do zapoznania się z załączonym kompendium (plik PDF).