Depesza PISM z 2023 roku
29.12.2023

Zapraszamy do odsłuchania specjalnego odcinka Depeszy PISM, w której eksperci Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych podsumowują najważniejsze wydarzenia 2023 roku oraz zastanawiają się, co czeka nas w roku kolejnym, 2024, w stosunkach międzynarodowych.

W tym odcinku Tomasz Zając oraz Sara Nowacka rozmawiają z:

* Marcinem Andrzejem Piotrowskim i Mateuszem Piotrowskim o bezpieczeństwie w kontekście wojny na Ukrainie oraz o USA:

Sytuacja na froncie i ukraińska kontrofensywa. Z czego składa się amerykańska pomoc dla Ukrainy i jaka jest jej wartość? Jak wygląda europejski potencjał produkcyjny sprzętu wojskowego? Jak wygląda sytuacja ekonomiczna w USA i czy przekłada się ona na sytuację polityczną? Czy istnieje ryzyko, że Rosja w perspektywie kilku lat odważy się na atak państwa NATO? Na co warto zwracać uwagę w 2024 roku w kwestii bezpieczeństwa oraz w polityce Stanów Zjednoczonych? Co dalej z wojną na Ukrainie – jakie są perspektywy na kolejny rok?

* Agnieszką Legucką i Marcinem Przychodniakiem o Rosji i Chinach:

Czy to był dobry rok dla Chin? Jaki mają pomysł na walkę z problemami gospodarczymi? Jaka jest sytuacja gospodarcza Rosji? Jak Rosja próbuje się pozycjonować na świecie w kontekście agresji na Ukrainę i nakładanych na nią sankcji? Jak Chiny prowadzą swoją politykę względem Rosji? Jak kształtują się relacje chińsko-amerykańskie? Na co warto zwrócić uwagę w polityce Rosji i Chin w 2024 roku?

* Jolantą Szymańską i Melchiorem Szczepanikiem o Unii Europejskiej:

Co wydarzyło się na grudniowym szczycie Unii Europejskiej? Jak wygląda polityka UE w kwestii rozszerzenia Unii? Jakie są pomysły dotyczące zreformowania polityki akcesyjnej i jak reagują na nie państwa członkowskie? Jaka jest perspektywa przeprowadzenia reformy wewnętrznej Unii Europejskiej oraz czy rozszerzenie ją wymusza? Czy likwidacja jednomyślności przy podejmowaniu decyzji w UE jest możliwa? Dlaczego ta zmiana jest w ogóle rozważana? Jak wygląda polityka UE w kwestii migracji?

* Patrykiem Kuglem i Jędrzejem Czerepem o Globalnym Południu:

O czym i o kim mówimy mówiąc o państwach Globalnego Południa? Czy świat jest podzielony na dwa bloki o różnych interesach i celach? Jaka jest rola BRICS w globalnej polityce międzynarodowej? Na czym zależy państwom Globalnego Południa i czym różnią się ich interesy od interesów państw Zachodu? Jaki jest wpływ Rosji i Chin na politykę państw Globalnego Południa? Jaka jest rola Rosji w Afryce? Jak zdemokratyzować ONZ, żeby interesy Globalnego Południa były bardziej reprezentowane? Na co powinniśmy zwracać uwagę w 2024 roku?