Inauguracja projektu naukowego „Rastanews”
25.06.2013, 00:00
25.06.2013, 00:00
Kwestia rozszerzenia strefy euro o kolejne państwa Europy Środkowo-Wschodniej, ze specjalnym uwzględnieniem Polski oraz Czech i Węgier, była przedmiotem seminarium naukowego „Membership in the Reforming Euro Area: The CEE Perspective”.
Kwestia rozszerzenia strefy euro o kolejne państwa Europy Środkowo-Wschodniej, ze specjalnym uwzględnieniem Polski oraz Czech i Węgier, była przedmiotem seminarium naukowego „Membership in the Reforming Euro Area: The CEE Perspective”.

Dyskusja w ramach seminarium naukowego została podzielona na trzy bloki. Pierwszy dotyczył ogólnej sytuacji w strefie euro, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji politycznej w Niemczech przed wyborami do Bundestagu. Drugi panel odnosił się do bilansu kosztów i korzyści członkostwa z ekonomicznego punktu widzenia. Uczestnicy poddali analizie konsekwencje wejścia do trzeciego etapu Unii Gospodarczej i Walutowej dla Słowacji. Następnie dyskusja skupiła się na potencjalnych korzyściach i ryzykach dla Polski i Węgier. Paneliści podnieśli także kwestię dodatkowych kryteriów, potrzebnych do oceny stopnia konwergencji realnej ze strefą euro państw aspirujących do niej. Podczas trzeciej sesji uczestnicy seminarium dokonali oceny procesu reform systemu zarządzania gospodarczego w strefie euro oraz potencjalnych implikacji dla państw pozostających poza unią walutową. Paneliści dyskutowali również na temat występujących w Czechach i w Polsce obaw związanych z akcesją tych państw do strefy euro, a także na temat ich stanowisk wobec nowego systemu zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej. Zarówno wnioski z seminarium, jak i rekomendacje zaproponowane przez uczestników zostaną przedstawione w dwóch publikacjach przygotowywanych PISM. Zostaną one opublikowane na stronie PISM oraz projektu Rastanews.

Zorganizowane przez PISM seminarium naukowe było pierwszym owocem badań w ramach projektu Rastanews: “Macro-Risk Assessment and Stabilisation Policies with New Early Warning Signals” (Konkurs: SSH.2012.1.3-1 The future of macro-economic and monetary integration in Europe). PISM uczestniczy w projekcie, jako pełnoprawny członek konsorcjum naukowego, które składa się z dwunastu instytucji z ośmiu różnych państw członkowskich: Uniwersytet Milano-Bicocca, Uniwersytet Science-Po, Uniwersytet Pecs, Instytut Międzynarodowych Studiów Politycznych (ISPI) we Włoszech, Uniwersytet w Heidelbergu w Niemczech, Katolicki Uniwesrytet w Leuven w Belgii, Uniwersytet Cattolica del Sacro Cuore we Włoszech, Uniwersytet Politecnica Delle Marche we Włoszech, Uniwersytet  w Londydnie (Queen Mary and Westfield College), a także Uniwersytet Brunel w Wielkiej Brytanii. Koordynatorem konsorcjum jest profesor Patrizio Tirelli z Uniwersytetu Milano-Bicocca. PISM uczestniczy w pakiecie 6, w ramach którego prace naukowe skupiają się na reformach zarządzania gospodarczego w strefie euro. Prace w ramach tego pakietu koordynuje dr Antonio Villafranca z ISPI. Prof. Tirelli i dr Villafranca byli gośćmi seminarium. Z ramienia PISM od strony naukowej projekt koordynuje dr Paweł Tokarski oraz organizacyjnie sekretarz projektów Aleksander Szałański. W badaniach biorą również udział dyrektor PISM- dr Marcin Zaborowski, zastępca dyrektora- dr Beata Wojna a także analitycy PISM - Agata Gostyńska, Patryk Toporowski oraz dr Anna Visvizi z American College of Greece (DEREE).


Program - Membership in the Reforming Euro Area, 25 June 2013


Przemówienie Artura Nowaka-Fara - Podsekretarza stanu ds. prawnych i traktatowych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych

Ettore DORRUCCI - Enlarging the Euro Area: What did we learn?

Ognian Hishow - Debt crisis management in Europe: Germany’s approach

Raport PISM: Membership in the Reforming Euro Area: a Central-Eastern European Perspective


Logo - 7 ramowyKE_logo_pl



fot. Anna Kulikowska-Kasper, Jadwiga Winiarska