Raport PISM: Membership in the Reforming Euro Area: a Central-Eastern European Perspective
05.09.2013
Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Raport przygotowany przez analityków PISM – Agatę Gostyńską, Pawła Tokarskiego, Patryka Toporowskiego i Damiana Wnukowskiego – zawiera analizę najważniejszych wątków dyskusji oraz wnioski i rekomendacje w sprawie środków mogących zapewnić korzyści z przystąpienia państw środkowoeuropejskich do obszaru wspólnej waluty, a także sprawne funkcjonowanie strefy euro w przyszłości. /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable
Perspektywy wejścia państw środkowoeuropejskich, w tym Polski, do strefy euro stanowiły główny temat zamkniętego seminarium: Membership in the Reforming Euro Area: The CEE Perspective, zorganizowanego 25 czerwca 2013 w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dyskusja odbyła się zgodnie z projektem „Rastanews. Macro-Risk Assessment and Stabilization Policies with New Early Warning Signals”, realizowanym w ramach Siódmego Programu Ramowego finansowanego z środków Komisji Europejskiej.  
Raport przygotowany przez analityków PISM – Agatę Gostyńską, Pawła Tokarskiego, Patryka Toporowskiego i Damiana Wnukowskiego – zawiera analizę najważniejszych wątków dyskusji oraz wnioski i rekomendacje w sprawie środków mogących zapewnić korzyści z przystąpienia państw środkowoeuropejskich do obszaru wspólnej waluty, a także sprawne funkcjonowanie strefy euro w przyszłości.   
W raporcie wskazano, że dotychczas obowiązujące w strefie euro mechanizmy zarządzania gospodarczego zostały niewłaściwie dopasowane do stojących przed nią wyzwań, przede wszystkim nie uwzględniają znacznych różnic w poziomie konkurencyjności gospodarek państw członkowskich, a działania zmierzające do utrzymania stabilności finansów publicznych okazały się niewystarczające w obliczu dynamicznego rozwoju światowych rynków finansowych. Integracja gospodarcza i fiskalna wewnątrz eurolandu jest wciąż zbyt mała, co pociąga za sobą niewiarę w trwałość projektu wspólnej waluty. Autorzy wskazują, iż państwa Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska, powinny przeprowadzić szczegółowy przegląd korzyści oraz kosztów wstąpienia do strefy euro, uwzględniając jej zmieniające się w ostatnich latach charakter i zasady funkcjonowania. Powinny również kontynuować proces realnej konwergencji gospodarek ze strefą euro, także w zakresie zwiększania konkurencyjności opartej na innowacyjności, co będzie dla nich w dłuższej perspektywie korzystne niezależnie od podjętej decyzji politycznej co do uczestnictwa w trzecim etapie Unii Gospodarczej i Walutowej.