Energetyka jądrowa w centrum Europy - wyniki badania opinii publicznej
29.09.2014, 00:00
29.09.2014, 00:00
Dyskusja o tym, czy budować elektrownię jądrową w Polsce toczy się od wielu lat. Obecnie jednak. Program polskiej energetyki jądrowej wkracza w decydującą fazę, a nowa polityka energetyczna Polski zakłada rozwój tej technologii. Dlatego celem i ambicją PISM jest wspieranie debaty na temat korzyści i zagrożeń związanych z cywilnym wykorzystaniem energii jądrowej na podstawie doświadczeń innych państw europejskich.
Celem i ambicją Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych jest wspieranie debaty na temat korzyści i zagrożeń związanych z cywilnym wykorzystaniem energii jądrowej na podstawie doświadczeń innych państw europejskich. 29 września 2014 r. PISM zorganizował konferencję pt. „Energetyka jądrowa w centrum Europy”, która była okazją do dyskusji o polskich planach zastosowania tej technologii. Spotkanie było połączone z prezentacją raportu pt. „Energetyka jądrowa w Polsce”, stanowiącego zwieńczenie rocznego projektu badawczego realizowanego w PISM. 

W styczniu tego roku rząd przyjął Program polskiej energetyki jądrowej. Zatem punktem wyjścia zarówno do dyskusji, jak i do samego raportu było stwierdzenie, że czas najwyższy zacząć rozmawiać nie o tym, czy, ale jak najlepiej wykorzystać energetykę jądrową w Polsce. W związku z tym dużą część dyskusji zdominowała ekonomiczna strona przedsięwzięcia, także dzięki obecności przedstawicieli inwestora (PGE), ministerstwa gospodarki oraz wielu polskich firm zainteresowanych tym projektem. Największą uwagę skupiają koszty realizacji programu i model finansowy. Eksperci wyjaśniali realia takiej inwestycji (szczególnie w porównaniu z innymi krajami UE), jednocześnie rzetelnie informując, że bezpieczeństwo energetyczne – także wynikające z budowy elektrowni jądrowej – kosztuje. Pytania dotyczyły również kompetencji polskiego biznesu, możliwości znalezienia pracy związanej z tym projektem, czy też zaangażowania polskich firm w międzynarodowy łańcuch dostaw. Przykład Narodowego Centrum Badań Jądrowych pokazuje już teraz, jaka jest skala możliwości wykorzystania tej technologii, nawet przed rozpoczęciem procesu inwestycyjnego.  

W dyskusji nie pominięto jednak podstawowych dylematów, od których zależy, czy ta gigantyczna inwestycja, jaką jest budowa elektrowni jądrowej, zostanie zaakceptowana przez społeczeństwo. Raport i badania zrealizowane na zlecenie PISM pokazują, że popiera ją więcej Polaków (64%) niż jeszcze kilka lat temu, co jest efektem konfliktu na Wschodzie, a więc większym poczuciem zagrożenia bezpieczeństwa, w tym energetycznego. Poparcie to nie jest jednak dane na zawsze, a obawy społeczeństwa związane z możliwością awarii elektrowni oraz złym zarządzaniem odpadami radioaktywnymi są zagrożeniami najczęściej wskazywanymi przez respondentów (odpowiednio 57% i 46%).  Eksperci wyjaśniali zatem, jakie są wymagania w zakresie bezpieczeństwa elektrowni, co Polska zamierza zrobić z odpadami, czy też jak taka inwestycja wpłynie na poziom zależności od zewnętrznych dostawców paliwa oraz technologii.  

Aby Polska odniosła korzyści z Programu polskiej energetyki jądrowej, konieczne jest współdziałanie administracji, biznesu i środowiska naukowego oraz konsekwentne budowanie poparcia społecznego. 


W dyskusji udział wzięli:

 
Aleksandra Gawlikowska-Fyk, 
kierownik projektu Energia, PISM
Zuzanna Nowak,
analityk projektu Energia, PISM
Grzegorz Wrochna,
dyrektor, Narodowe Centrum Badań Jądrowych
Zbigniew Kubacki, dyrektor,
Departament Energii Jądrowej, Ministerstwo Gospodarki
Marcin Ciepliński, dyrektor,
Departament Energetyki Jądrowej, Polska Grupa Energetyczna

Spotkanie poprowadziła Katarzyna Karpa-Świderek
- dziennikarka TVN24 Biznes i Świat



Relacje prasowe z konferencji: