Zmiana i kontynuacja. Polityka europejska wybranych państw Unii Europejskiej
10.10.2008

"Niniejszy tom opracowań został pomyślany jako komparatywne omówienie polityki europejskiej wybranych państw Unii Europejskiej. (...) Pytanie badawcze, jakie postawili autorzy opracowań zawartych w niniejszym tomie, było następujące: czy istotna zmiana na krajowej scenie politycznej w państwach będących obecnie członkami Unii Europejskiej prowadzi do znaczącej zmiany kursu danego kraju w jego relacjach w ramach UE? Czy zmiana polityki wewnętrznej prowadzi do zmian polityki europejskiej?"

Fragment ze Wstępu - Leszek Jesień

 

„W artykule Adama Szymańskiego mamy do czynienia z ciekawą i precyzyjną analizą sytuacji politycznej w Austrii”.

prof. dr hab. Irena Lipowicz, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej

 

„Artykuł [Andrzeja Szeptyckiego] zawiera bardzo dobrze udokumentowaną, pogłębioną analizę zmian, jakie w polityce europejskiej Francji (…) zaproponował i zaczął wdrażać (…) nowy prezydent Nicolas Sarkozy. Analiza dotyczy trafnie wybranych obszarów, które wydają się najważniejsze z punktu widzenia Francji”.

prof. dr hab. Stanisław Parzymies, Uniwersytet Warszawski

 

„Opracowanie [Beaty Wojny na temat Hiszpanii] jest wyważone, nie usiłuje sugerować słuszności czy trafności rozwiązań politycznych sprzed 2004 r. i po nim. To czyni je bezspornie użytecznym”.

prof. dr hab. Jan Kieniewicz, Uniwersytet Warszawski

 

„Realizując dobrze przemyślaną koncepcję pracy, [Łukasz Adamski] dość udanie zrealizował założenia badawcze. (...) Wykorzystał do tego głęboką i specjalistyczną wiedzę. W wyniku tego przygotował wartościowe poznawczo ujęcie problematyki zmian w polityce zagranicznej/europejskiej Niemiec”.

prof. dr hab. Zbigniew Czachór, Uniwersytet Adama Mickiewicza

 

„Opracowanie [Beaty Wojny na temat Portugalii] uważam za niezwykle cenne. Jest ono przejrzystą, dobrze skonstruowaną próbą przedstawienia europejskiej polityki tego mało znanego w Polsce, a także dość specyficznego kraju UE. Podstawową zaletą tego opracowania jest szerokie wykorzystanie materiału źródłowego, także proweniencji portugalskiej”.

dr Jan Stanisław Ciechanowski, Uniwersytet Warszawski

 

„[Rafał Morawiec] posługuje się językiem wykładu, dzięki czemu czytelnik otrzymuje tekst, który ma wysoką wartość poznawczą. Widać dobrą znajomość czeskiej sceny politycznej i zależności, stanowiących tło szeregu decyzji politycznych”.

dr Břetislav Dančák, Uniwersytet Masaryka w Brnie

 

„[Tekst Mateusza Gniazdowskiego] należy do najlepszych prac, jakie zostały napisane na temat polityki europejskiej Słowacji”.

dr Juraj Marušiak, Słowacka Akademia Nauk

 

„Artykuł Aleksandry Kreczmańskiej, oparty na gruntownej analizie danych  makroekonomicznych i precyzyjnej definicji głównych celów politycznych włoskiego rządu w UE, prezentuje w sposób kompleksowy i czytelny politykę europejską Włoch w ostatnich kilku latach. Warto podkreślić, że [zawiera] cenne obserwacje i komentarze (…) oraz formułuje średnio- i długoterminowe perspektywy włoskiej polityki europejskiej w jej wymiarze gospodarczym i społecznym”.

dr Krzysztof Strzałka, pierwszy radca, Departament Europy Zachodniej i Północnej MSZ 

 

Spis treści: 

Leszek Jesień
Wstęp. Wewnętrzna zmiana polityczna a polityka europejska (s. 7)

Adam Szymański
Austria. Prawie pełna kontynuacja (s. 23)

Andrzej Szeptycki
Francja. Odzyskać pierwszoplanowe miejsce w Europie (s. 59)

Beata Wojna
Hiszpania. Między dwiema tradycjami europejskimi (s. 85)

Łukasz Adamski
Niemcy. Kontynuacja z korektą tonu (s. 113)

Beata Wojna
Portugalia. Współpraca i porozumienie bez względu na zmiany (s. 139)

Rafał Morawiec
Republika Czeska. Pragmatyka obrony interesu narodowego (s. 163)

Mateusz Gniazdowski
Słowacja. Ciągłość i przyspieszenie (s. 189)

Aleksandra Kreczmańska
Włochy. Szeroki konsens wbrew deklaracjom (s. 227)

 

Recenzje:

Paweł Borkowski, "Sprawy Międzynarodowe", 2008, nr 4, s. 113-117