Współpraca międzynarodowa samorządu gminnego
30.06.2005

nakład wyczerpany
Publikacja zawiera analizę wyników badania dotyczącego współpracy międzynarodowej samorządów wraz z uwagami ekspertów oraz opisem doświadczeń wybranych gmin w zakresie współpracy zagranicznej.

Współpraca międzynarodowa samorządu gminnego często jest nazywana formą dyplomacji oddolnej. Dzięki zaangażowaniu się we współpracę mieszkańców najmniejszych jednostek samorządu terytorialnego z różnych krajów stosunki między narodami nie odbywają się na poziomie rządów, najwyższych przedstawicieli państwa czy organizacji międzynarodowych, ale na poziomie społeczności lokalnych. Taka forma kooperacji prowadzi do lepszego poznania oraz zbliżenia się społeczeństw państw, a dzięki wymianie doświadczeń na polu różnych dziedzin przyczynia się do usprawnień chociażby w zakresie gospodarki lokalnej i wpływa na ogólne poszerzenie wiedzy.

Po raz pierwszy problematyka związana z kontaktami międzynarodowymi polskich gmin została podjęta w Instytucie w grudniu 2000 r. Wówczas na  zlecenie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych wykonano badanie na reprezentatywnej próbie 500 gmin. Po czterech latach badanie zostało powtórzone w ramach projektu dotyczącego współpracy międzynarodowej samorządu gminnego W próbie 502 gmin znalazły się losowo wybrane jednostki samorządu terytorialnego, dobrane proporcjonalnie do liczby gmin w województwach.

Prezentacja wyników badania odbyła się 19 kwietnia 2005 r. na konferencji w Instytucie. Wstępny referat na temat konsekwencji Nowej Perspektywy Finansowej UE 2007-2013 dla rozwoju Polski wygłosił dr Tadeusz Kozek, Podsekretarz Stanu w UKIE. Uwagi do wstępnej analizy rezultatów badania przedstawili eksperci. O podzielenie się swoimi doświadczeniami z zakresu kontaktów międzynarodowych poproszono przedstawicieli wybranych gmin. Wszystkie wystąpienia wraz z poszerzoną analizą wyników badania zawiera niniejsza publikacja.

 

Spis treści: 

Wstęp (s. 7)

Część I

Adriana Skorupska
Współpraca międzynarodowa samorządu gminnego na podstawie badań (s. 11)

Część II

Tomasz Komornicki
Współpraca międzynarodowa samorządu gminnego a inne rodzaje powiązań transgranicznych na poziomie regionalnym i lokalnym (s. 55)

Jerzy Mikułowski-Pomorski
Międzynarodowa współpraca gmin bliźniaczych. Komentarz do badań PISM (s. 75)

Zbigniew Strzelecki
Współpraca bliźniacza gmin – komentarz (s. 87)

Część III

Tadeusz Wrona
Współpraca międzynarodowa Częstochowy (s. 99)

Stanisław Pachowicz
Partnerska współpraca gminy Tymbark z miastami Europy (s. 107)

Jan Skiba
Kontakty Zwierzyńca z gminami w Europie (s. 115)

Część IV

Tadeusz Kozek
Nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej 2007-2013 a rozwój Polski (s. 125)

Autorzy (s. 137)

 

Recenzje:

Wojciech Modzelewski, "Studia Regionalne i Lokalne", 2005, nr 4