Ukraine Strategic Futures
08.03.2024

Niniejszy policy paper powstał na podstawie dyskusji podczas zamkniętego seminarium z udziałem kilkunastu czołowych ekspertów ds. bezpieczeństwa i strategii z Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Z inicjatywy Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) zebrali się oni w Warszawie w czerwcu 2023 r., aby rozważyć zalety i wady różnych modeli zapewnienia bezpieczeństwa dla walczącej Ukrainy.

Kilkudniowe spotkanie zakończyło się konkluzją, iż jedynie członkostwo Ukrainy w NATO jest opcją zdolną zapewnić rzeczywistą stabilność dla Ukrainy i szerszego obszaru transatlantyckiego. Zarówno długookresowe dozbrajanie Ukrainy przez partnerów, jak i zawarcie przez nich dwustronnych czy wielostronnych umów o bezpieczeństwie z Ukrainą stwarzają natomiast dla Rosji zachęty do kontynuowania konfrontacyjnej polityki wobec Ukrainy i Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W związku ze zbliżającą się 75. rocznicą powstania NATO publikujemy tekst w otwartym dostępie. Zawarte w nim tezy i rekomendacje pozostają aktualne w kontekście lipcowego szczytu Sojuszu w Waszyngtonie.