Szczyt premierów państw V4 w Gödöllő

24.06.2026

Szczyt, który odbył się w 23 czerwca br. w podbudapeszteńskim Gödöllő, świadczył o chęci przywrócenia funkcjonalności V4 na rządowym szczeblu. Spotkanie wykroczyło poza kurtuazyjno-symboliczny charakter związany z 35-leciem formatu i uwydatniło głównie koordynacyjną rolę w ramach UE.

Reaktywacja współpracy wyszehradzkiej – którą umożliwiły zmiana władzy na Węgrzech i polityczna wola premierów V4 – następuje po okresie zastoju formatu (było to pierwsze tego szczebla spotkanie od lutego 2024 r.). Z perspektywy nowych władz Węgier zorganizowanie regionalnego szczytu było próbą politycznego zdyskontowania trwającego do końca czerwca przewodnictwa w V4. Tematyka rozmów premierów skupiona wokół UE – w tym wieloletnich ram finansowych, polityki migracyjnej i energetycznej – oraz treść wspólnego oświadczenia świadczą o przywróceniu koordynacyjnej roli V4 w ramach Unii. Wyrazem tego było także krótkie spotkanie premierów V4 na marginesie szczytu Rady Europejskiej 18 czerwca br. Premier Węgier Péter Magyar, pod wpływem rozmów z partnerami wyszehradzkimi, porzucił ideę poszerzenia grupy o inne państwa. Premierzy zgodzili się natomiast co do przywrócenia formuły „V4+”, w ramach której miałoby odbyć się spotkanie m.in. z premierem Irlandii, motywowane nadchodzącą prezydencją tego państwa w Radzie UE. Szczyt przywrócił także formułę przekazywania przewodnictwa V4 na szczeblu szefów rządów – od lipca funkcję tę będzie pełnić Słowacja.

O kryzysowym przewodnictwie Polski w V4 pisali Tomasz Żornaczuk oraz Łukasz Ogrodnik