Polskie Dokumenty Dyplomatyczne 1975
redaktor tomu: Paweł Machcewicz, współpraca Piotr Długołęcki
Warszawa 2010
ISBN 978-83-89607-91-1
liczba stron: LXII + 946
Kolejny (trzynasty) tom serii wydawniczej Polskie Dokumenty Dyplomatyczne ukazuje działania polskich dyplomatów w 1975 r.
Do najistotniejszych wydarzeń w polskiej polityce zagranicznej tego roku należało osiągnięcie porozumienia z RFN w sprawie tzw. umowy rentowej i umowy kredytowej oraz podpisanie zapisu protokolarnego umożliwiającego wyjazd z PRL do RFN 125 tysięcy osób w ciągu 4 lat.
W płaszczyźnie multilinearnej za najważniejsze wydarzenie należy uznać podpisanie 1 sierpnia w Helsinkach Aktu końcowego KBWE.
Elementem wskazującym na aktywność polskiej dyplomacji w połowie „dekady Gierka” były wizyty prezydenta USA Gerlada Forda i prezydenta Francji Valery’ego Giscarda d`Estaing w Warszawie.
Ciekawym elementem polskich działań międzynarodowych były także kontakty ze Stolica Apostolską i ich wpływ na stosunki władz państwowych z Episkopatem.
Za interesujące należy uznać (bogato ilustrowane w tomie) zaangażowanie Polski w końcową fazę wojny w Wietnamie.
Podstawę źródłową tomu stanowią materiały wytworzone przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Komitet Centralny PZPR. Zdecydowana większość dokumentów umieszczonych w tomie to materiały tajne, dotychczas niepublikowane. Korzystanie z tomu ułatwia indeks osobowy i rozbudowany indeks rzeczowy. Informacje o strukturze i funkcjonowaniu MSZ zawarto we wstępie i aneksach.