PISM Strategic File no. 17 (53): Linking National and European Governance: Lessons for Poland and Norway
Kolejny numer PISM Strategic Files pod redakcją Lidii Puki i Rodericka ParkesaDla krajów średniej wielkości, takich jak Polska i Norwegia, wpływanie na europejski system rządzenia stanowi zarówno wyzwanie, jak i szansę. Teoria rządzenia eksperymentalnego (experimentalist governance), kładąca nacisk na proces wzajemnego uczenia się państw w wielopoziomowym systemie decyzyjnym, wskazuje, jak osiągnąć taki wpływ. Jednocześnie znaczenie tej teorii dla obszarów szczególnego zainteresowania tych państw – bezpieczeństwa, energii, migracji – nie zawsze jet jasne. Niniejsza publikacja w ramach projektu GoodGov ocenia zastosowanie teorii rządzenia eksperymentalnego w tych dziedzinach i podkreśla, że dla jej skuteczności niezbędne jest nasilenie współpracy horyzontalnej z aktorami państwowymi i pozapaństwowymi. PISM Strategic File no. 17 (53)
Kolejny numer PISM Strategic Files pod redakcją Lidii Puki i Rodericka Parkesa
Dla krajów średniej wielkości, takich jak Polska i Norwegia, wpływanie na europejski system rządzenia stanowi zarówno wyzwanie, jak i szansę. Teoria rządzenia eksperymentalnego (experimentalist governance), kładąca nacisk na proces wzajemnego uczenia się państw w wielopoziomowym systemie decyzyjnym, wskazuje, jak osiągnąć taki wpływ. Jednocześnie znaczenie tej teorii dla obszarów szczególnego zainteresowania tych państw – bezpieczeństwa, energii, migracji – nie zawsze jet jasne. Niniejsza publikacja w ramach projektu GoodGov ocenia zastosowanie teorii rządzenia eksperymentalnego w tych dziedzinach i podkreśla, że dla jej skuteczności niezbędne jest nasilenie współpracy horyzontalnej z aktorami państwowymi i pozapaństwowymi.
Publikacja powstała dzięki dofinansowaniu badań naukowych udzielonych w ramach programu Polsko—Norweska Współpraca Badawcza realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Umowy nr Pol-Nor/202499/39/2013.