Prawie koalicjanci. Kandydaci CDU/CSU i Zielonych na kanclerza RFN

35
23.04.2021
We wrześniowych wyborach do Bundestagu kandydatami CDU/CSU i Zielonych na stanowisko kanclerza RFN będą liderzy ugrupowań, odpowiednio Armin Laschet oraz Annalena Baerbock. Ich nominacja będzie jednym z kluczowych czynników decydujących o umocnieniu wewnątrzpartyjnego przywództwa obojga polityków. Wskazanie Lascheta i Baerbock przybliża również perspektywę utworzenia koalicji CDU/CSU i Zielonych na poziomie federalnym.
PISM

W jakich okolicznościach doszło do wskazania Armina Lascheta?

Nominację Lascheta poprzedził ponadtygodniowy wewnątrzpartyjny spór zwolenników kandydatury przewodniczącego CDU z frakcją popierającą lidera CSU i premiera Bawarii Markusa Södera. Za jego wskazaniem jako lidera przemawiała wysoka popularność w badaniach opinii publicznej: podczas gdy Södera jako odpowiedniego kandydata na kanclerza wskazywało 63% ankietowanych, taką opinię o Laschecie wyraziło 29% badanych (odpowiednio 83% i 43% w elektoracie CDU/CSU). Mimo wsparcia dla kandydatury Södera ze strony posłów CDU do Bundestagu, a także premierów Saksonii-Anhalt oraz Saary – Reinera Haseloffa oraz Tobiasa Hansa, o wskazaniu Lascheta zdecydowało głosowanie, w którym poparła go większość członków zarządu CDU.

W jakich okolicznościach doszło do wskazania Annaleny Baerbock?

Jako potencjalni kandydaci Zielonych do objęcia stanowiska kanclerza byli wymieniani oboje przewodniczący partii – Robert Habeck oraz Annalena Baerbock. Po wielomiesięcznych konsultacjach liderzy Zielonych zdecydowali, że to Baerbock będzie ubiegała się o najważniejszy urząd w RFN. Choć wśród wyborców większą popularnością cieszy się Habeck (42% poparcia dla jego kandydatury wobec 29% dla Baerbock), na korzyść przewodniczącej partii działa doświadczenie w obszarze polityki zagranicznej i wizerunek przedstawicielki młodego pokolenia, której celem jest modernizacja RFN przy jednoczesnej dbałości o środowisko, rozwój gospodarczy i wyrównywanie szans społecznych.

Jakie jest znaczenie nominacji kanclerskich dla przyszłości CDU/CSU i Zielonych?

Wybór Baerbock i Lascheta wpłynie na styl prowadzenia kampanii wyborczej ich ugrupowań. Celem obojga liderów będzie pozyskanie wyborców centrum, elektoratu kluczowego dla zwycięstwa. Dlatego kandydaci prezentują się jako politycy umiarkowani: podczas gdy Laschet przedstawia się jako doświadczony polityk i kontynuator kursu Merkel, Baerbock proponuje „odnowę” RFN i szerokie reformy od gospodarki przez ochronę środowiska, z których mają skorzystać wszystkie grupy społeczne. Jednocześnie dla Bearbock zwycięstwo w wyborach federalnych z ponad 20-procentowym poparciem będzie umocnieniem pozycji w partii, zapewniając dalsze kierowanie ugrupowaniem. Tymczasem dla Lascheta wyborcze zwycięstwo może stać się warunkiem utrzymania stanowiska przewodniczącego CDU.

Czy kandydaci są skłonni poprzeć utworzenie koalicji CDU/CSU-Zieloni po wyborach do Bundestagu?

Zarówno Laschet, jak i Baerbock nie odrzucają możliwości utworzenia koalicji po wyborach federalnych. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że CDU/CSU i Zieloni od pięciu lat rządzą wspólnie w Badenii-Wirtembergii. Porozumienie będzie jednak zależało przede wszystkim od rezultatu negocjacji koalicyjnych i wypracowania kompromisu w najważniejszych kwestiach spornych, do których należą polityka energetyczna, fiskalna oraz mieszkaniowa. Rozbieżności mogą pojawić się w obszarze polityki zagranicznej, co może oznaczać zmiany stanowiska RFN w kwestiach kluczowych z perspektywy Polski. Najbardziej radykalne postulaty Zielonych – dotyczące zaostrzenia kursu wobec Chin i Rosji oraz wyjścia RFN z natowskiego programu współdzielenia taktycznej broni nuklearnej – najprawdopodobniej trafią jednak na sprzeciw przedstawicieli CDU/CSU.