PISM Strategic File no. 9 (72): Migrants ’R’ Us: Recommendations for a Sound European Migration Policy
30.04.2015
Kolejny numer PISM Strategic Files autorstwa Karoliny Borońskiej-Hryniewieckiej, Kingi Brudzińskiej oraz Patrycji Sasnal.Reakcja Europy – najbogatszego i najlepiej rozwiniętego regionu świata – na tragedię imigrantów próbujących przedostać się przez Libię do państw europejskich jest nieadekwatna do skali i znaczenia kryzysu. Europejskie rządy i, do pewnego stopnia, obywatele nie potrafią dostrzec, że w tym przypadku zachodzi tożsamość między polityką etyczną a taką, która chroni europejskie interesy. W starzejącej się Europie zwiększona imigracja stała się koniecznością ekonomiczną, a nie tylko moralną decyzją. W krótkiej perspektywie konieczne jest utworzenie znaczącej misji ratowniczej UE i rozszerzenie wspólnych działań do granicy wód terytorialnych Libii. Wszystkie państwa członkowskie UE powinny zobowiązać się do sprawiedliwszej alokacji uchodźców wewnątrz UE. Kryzys migracyjny wyraźnie pokazał potrzebę ściślejszej integracji europejskiej nie tylko w dziedzinie polityki migracyjnej, ale także polityki bezpieczeństwa. PISM Strategic File no. 9 (72)

Kolejny numer PISM Strategic Files autorstwa Karoliny Borońskiej-Hryniewieckiej, Kingi Brudzińskiej oraz Patrycji Sasnal.

Reakcja Europy – najbogatszego i najlepiej rozwiniętego regionu świata – na tragedię imigrantów próbujących przedostać się przez Libię do państw europejskich jest nieadekwatna do skali i znaczenia kryzysu. Europejskie rządy i, do pewnego stopnia, obywatele nie potrafią dostrzec, że w tym przypadku zachodzi tożsamość między polityką etyczną a taką, która chroni europejskie interesy. W starzejącej się Europie zwiększona imigracja stała się koniecznością ekonomiczną, a nie tylko moralną decyzją. W krótkiej perspektywie konieczne jest utworzenie znaczącej misji ratowniczej UE i rozszerzenie wspólnych działań do granicy wód terytorialnych Libii. Wszystkie państwa członkowskie UE powinny zobowiązać się do sprawiedliwszej alokacji uchodźców wewnątrz UE. Kryzys migracyjny wyraźnie pokazał potrzebę ściślejszej integracji europejskiej nie tylko w dziedzinie polityki migracyjnej, ale także polityki bezpieczeństwa.