PISM Policy Paper nr 4 (106): The Black Box of European Legislation: The Motivation (or Lack of It) behind Transparency in EU Policymaking
19.03.2015
Kolejny numer PISM Policy Papers autorstwa Karoliny Borońskiej-HryniewieckiejJedną z głównych ambicji szefa Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera oraz jego zastępcy, Fransa Timmermansa, jest doprowadzenie do większej przejrzystości w procesie przyjmowania prawa przez Unię Europejską. Na razie skuteczność proponowanych reform osłabiają nieprzejrzyste procedury decyzyjne i brak jednolitego podejścia do transparentności przez różne unijne instytucje. Wysiłki te hamowane są także przez same państwa członkowskie obawiające się spowolnienia i osłabienia skuteczności kształtowania polityki unijnej. Unia będzie jednak musiała wypracować jednolite stanowisko w sprawie polityki przejrzystości, aby przekształcić się w prawdziwą unię polityczną, z którą utożsamiają się jej obywatele.PISM Policy Paper no 4 (106)

Kolejny numer PISM Policy Papers autorstwa Karoliny Borońskiej-Hryniewieckiej

Jedną z głównych ambicji szefa Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera oraz jego zastępcy, Fransa Timmermansa, jest doprowadzenie do większej przejrzystości w procesie przyjmowania prawa przez Unię Europejską. Na razie skuteczność proponowanych reform osłabiają nieprzejrzyste procedury decyzyjne i brak jednolitego podejścia do transparentności przez różne unijne instytucje. Wysiłki te hamowane są także przez same państwa członkowskie obawiające się spowolnienia i osłabienia skuteczności kształtowania polityki unijnej. Unia będzie jednak musiała wypracować jednolite stanowisko w sprawie polityki przejrzystości, aby przekształcić się w prawdziwą unię polityczną, z którą utożsamiają się jej obywatele.