PISM Policy Paper nr 29 (131): The EU’s New Climate Target: Contribution to a Successful Deal in Paris
10.09.2015
Kolejny numer PISM Policy Papers autorstwa Susanne Dröge (SWP), Thomasa Spencera (IDDRI), Alexandry Deprez (IDDRI), Liz Gallagher (E3G), Artura Gradziuka (PISM), Andrei Marcu (CEPS) i Sebastiana Oberthüra (IES)Każde z państw ma czas do grudniowego szczytu klimatycznego w Paryżu na przedstawienie planowanego „wkładu krajowego” (Intended Nationally Determined Contributions – INDC) w globalne wysiłki w celu ograniczenia zmian klimatu. UE zadeklarowała redukcję emisji gazów cieplarnianych o 40% względem 2030 r., ale jej INDC mogłoby być bardziej precyzyjne co do sposobu osiągnięcia tego celu. W unijnej deklaracji nie ma wzmianki o polityce w zakresie adaptacji i finansowania działań klimatycznych, co grozi utratą potencjalnych koalicjantów popierających zawarcie jak najambitniejszego porozumienia w Paryżu. UE musi też przygotować się na dostosowanie wewnętrznych procesów decyzyjnych do 5-letniego okresu rewizji zobowiązań.PISM Policy Paper no 29 (131)

Kolejny numer PISM Policy Papers autorstwa Susanne Dröge (SWP), Thomasa Spencera (IDDRI), Alexandry Deprez (IDDRI), Liz Gallagher (E3G), Artura Gradziuka (PISM), Andrei Marcu (CEPS) i Sebastiana Oberthüra (IES)

Każde z państw ma czas do grudniowego szczytu klimatycznego w Paryżu na przedstawienie planowanego „wkładu krajowego” (Intended Nationally Determined Contributions – INDC) w globalne wysiłki w celu ograniczenia zmian klimatu. UE zadeklarowała redukcję emisji gazów cieplarnianych o 40% względem 2030 r., ale jej INDC mogłoby być bardziej precyzyjne co do sposobu osiągnięcia tego celu. W unijnej deklaracji nie ma wzmianki o polityce w zakresie adaptacji i finansowania działań klimatycznych, co grozi utratą potencjalnych koalicjantów popierających zawarcie jak najambitniejszego porozumienia w Paryżu. UE musi też przygotować się na dostosowanie wewnętrznych procesów decyzyjnych do 5-letniego okresu rewizji zobowiązań.