PISM Policy Paper nr 27 (129): The Best of Both Worlds: The Unexploited Potential of Inter-parliamentary Cooperation in the EU
20.08.2015
Kolejny numer PISM Policy Papers autorstwa Karoliny Borońskiej-HryniewieckiejPodczas swojej pierwszej wizyty w Warszawie po reelekcji jako premier Wielkiej Brytanii, David Cameron znalazł sojusznika w kwestii poparcia jednego ze swoich postulatów reformy UE. Rafał Trzaskowski, minister ds. europejskich, wypowiadając się w imieniu rządu polskiego, oficjalnie poparł brytyjskie stanowisko w sprawie wzmocnienia parlamentów narodowych w kształtowaniu polityki UE. Jednak dotychczasowe propozycje realizacji tego postulatu albo wymagają zmian traktatowych, albo sprowadzają się jedynie do korekt technicznych. W rzeczywistości o wiele więcej można osiągnąć, wzmacniając mechanizmy współpracy międzyparlamentarnej w ramach istniejących traktatów. Chociaż takie rozwiązanie wpisuje się w kontekst lepszego stanowienia prawa i poprawy przejrzystości polityki europejskiej, wymaga również woli politycznej instytucji UE i państw członkowskich, które wydają się brakującym ogniwem.PISM Policy Paper no 27 (129)

Kolejny numer PISM Policy Papers autorstwa Karoliny Borońskiej-Hryniewieckiej

Podczas swojej pierwszej wizyty w Warszawie po reelekcji jako premier Wielkiej Brytanii, David Cameron znalazł sojusznika w kwestii poparcia jednego ze swoich postulatów reformy UE. Rafał Trzaskowski, minister ds. europejskich, wypowiadając się w imieniu rządu polskiego, oficjalnie poparł brytyjskie stanowisko w sprawie wzmocnienia parlamentów narodowych w kształtowaniu polityki UE. Jednak dotychczasowe propozycje realizacji tego postulatu albo wymagają zmian traktatowych, albo sprowadzają się jedynie do korekt technicznych. W rzeczywistości o wiele więcej można osiągnąć, wzmacniając mechanizmy współpracy międzyparlamentarnej w ramach istniejących traktatów. Chociaż takie rozwiązanie wpisuje się w kontekst lepszego stanowienia prawa i poprawy przejrzystości polityki europejskiej, wymaga również woli politycznej instytucji UE i państw członkowskich, które wydają się brakującym ogniwem.