PISM Policy Paper no. 6 (54): The Baltic States’ Success Story in Combating the Economic Crisis: Consequences for Regional Cooperation within the EU and with Russia
01.03.2013
Kolejny numer PISM Policy Papers autorstwa Kingi Dudzińskiej Załamanie na rynkach światowych w 2008 r. oraz trwający kryzys fiskalny w strefie euro okazały się szczególnie dotkliwe dla Litwy, Łotwy i Estonii. Jednocześnie ujawniły się znaczące różnice występujące między państwami bałtyckimi, przede wszystkim jeśli chodzi o efekty anty-kryzysowej polityki. Różne rezultaty wynikają m.in. z różnego poziomu wrażliwości poszczególnych gospodarek na rynki zewnętrzne, szybkości reakcji władz na pierwsze oznaki nadchodzącego załamania gospodarczego oraz innej sytuacji społeczno-politycznej w każdym z państw bałtyckich. Niemniej Litwa, Łotwa i Estonia odrobiły swoje zadania domowe, a każda z nich zrealizowała najważniejsze założenia polityki oszczędnościowej. Od 2011 r. odnotowują one wzrost gospodarczy, a ich walka z kryzysem stosunkowo szybko okazała się prawdziwą „success story”. Doświadczenie to nie pozostało jednak bez wpływu zarówno na współpracę regionalną, jak i na relacje z Rosją. PISM Policy Paper no. 6 (54)
Fot. Shutterstock

Kolejny numer PISM Policy Papers autorstwa Kingi Dudzińskiej

Załamanie na rynkach światowych w 2008 r. oraz trwający kryzys fiskalny w strefie euro okazały się szczególnie dotkliwe dla Litwy, Łotwy i Estonii. Jednocześnie ujawniły się znaczące różnice występujące między państwami bałtyckimi, przede wszystkim jeśli chodzi o efekty anty-kryzysowej polityki. Różne rezultaty wynikają m.in. z różnego poziomu wrażliwości poszczególnych gospodarek na rynki zewnętrzne, szybkości reakcji władz na pierwsze oznaki nadchodzącego załamania gospodarczego oraz innej sytuacji społeczno-politycznej w każdym z państw bałtyckich. Niemniej Litwa, Łotwa i Estonia odrobiły swoje zadania domowe, a każda z nich zrealizowała najważniejsze założenia polityki oszczędnościowej. Od 2011 r. odnotowują one wzrost gospodarczy, a ich walka z kryzysem stosunkowo szybko okazała się prawdziwą „success story”. Doświadczenie to nie pozostało jednak bez wpływu zarówno na współpracę regionalną, jak i na relacje z Rosją.