PISM Policy Paper no. 30 (78): Pushing the Turbo Button: What Next for the Polish–Romanian
14.11.2013
Kolejny numer PISM Policy Papers autorstwa Łukasza Kulesy, Agnes Nicolescu, Stanislava Secrieru i Anity Sobják W obliczu światowego spadku gospodarczego i jego skutków dla politycznej architektury UE, polsko-rumuńskie partnerstwo strategiczne podpisane w 2009 r. jest dziś gotowe, by wznieść się na wyższy poziom. Należy usprawnić polityczną koordynację w celu lepszego promowania wspólnych interesów, takich jak gospodarcza stabilność i solidarność z Unią, wsparcie dla rolnictwa i polityki spójności – ważnych priorytetów UE, wzmacnianie energetycznego bezpieczeństwa regionu, dialog z sąsiedztwem, zwłaszcza Ukrainą i Mołdawią, podkreślanie roli Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony i artykułu 5 traktatu waszyngtońskiego. Do wspólnych obszarów zainteresowań należy też zarządzanie przeciągającymi się konfliktami w sąsiedztwie. Przełożenie tych priorytetów na konkretne działania powinno pomóc obu państwom w osiągnięciu ich celów. PISM Policy Paper no 30 (78) Tekst jest wynikiem współpracy Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Rumuńskiego Instytutu Europejskiego. Powstał jako uzupełnienie konferencji “Romanian-Polish Strategic Partnership: Sharing Mutual Visions” zorganizowanej wspólnie przez oba think tanki w Bukareszcie 11 września 2013.

Kolejny numer PISM Policy Papers autorstwa Łukasza Kulesy, Agnes Nicolescu, Stanislava Secrieru i Anity Sobják

W obliczu światowego spadku gospodarczego i jego skutków dla politycznej architektury UE, polsko-rumuńskie partnerstwo strategiczne podpisane w 2009 r. jest dziś gotowe, by wznieść się na wyższy poziom. Należy usprawnić polityczną koordynację w celu lepszego promowania wspólnych interesów, takich jak gospodarcza stabilność i solidarność z Unią, wsparcie dla rolnictwa i polityki spójności – ważnych priorytetów UE, wzmacnianie energetycznego bezpieczeństwa regionu, dialog z sąsiedztwem, zwłaszcza Ukrainą i Mołdawią, podkreślanie roli Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony i artykułu 5 traktatu waszyngtońskiego. Do wspólnych obszarów zainteresowań należy też zarządzanie przeciągającymi się konfliktami w sąsiedztwie. Przełożenie tych priorytetów na konkretne działania powinno pomóc obu państwom w osiągnięciu ich celów.

PISM Policy Paper no 30 (78)

Tekst jest wynikiem współpracy Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Rumuńskiego Instytutu Europejskiego. Powstał jako uzupełnienie konferencji “Romanian-Polish Strategic Partnership: Sharing Mutual Visions” zorganizowanej wspólnie przez oba think tanki w Bukareszcie 11 września 2013.