PISM Biznesowym Partnerem Merytorycznym 5. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw
12.10.2015
Centrum europejskiej przedsiębiorczości po raz piąty w Katowicach. Szerokie spektrum tematów to tylko jeden powodów, dla których warto wziąć udział w V Europejskim Kongresie MŚP.
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach już po raz piąty organizuje V Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który dostarczy odpowiedzi na wiele pytań, jakie nurtują doświadczonych biznesmenów oraz przyszłych przedsiębiorców sektora MŚP. Tegoroczna edycja Kongresu to połączenie teorii i praktyki, biznesu i nauki, sektora prywatnego i publicznego. Od 12 do 14 października 2015 hasłem przewodnim dla europejskiego biznesu będzie: Nauka – Biznes – Samorząd – Razem dla gospodarki.

PISM został Biznesowym Partnerem Merytorycznym sesji w dniu 12 października: Dyplomacja w służbie MŚP (Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Sala 8, godz.:15.00-17.00). Moderatorem panelu będzie analityk PISM, Damian Wnukowski. W trakcie sesji omówione zostaną kwestie związane ze wsparciem polskiej administracji dla rodzimego biznesu działającego na rynkach zagranicznych, współpracy pomiędzy poszczególnymi ministerstwami i instytucjami rządowymi w tym zakresie, oczekiwań polskich firm z sektora MŚP czy roli samorządów w procesie umiędzynarodowienia polskiej gospodarki.

Kongres, jak co roku, złożony jest z kilku ścieżek tematycznych, w ramach których organizowane są poszczególne sesje i wydarzenia. Pierwsza z nich nosi nazwę: Innowacyjna Firma, Inteligentne Miasto, Konkurencyjny Region. Uczestniczący w niej przedsiębiorcy dowiedzą się między innymi jak poprawić zdolność konkurencyjną swojej  firmy poprzez innowacje oraz gdzie szukać środków na finansowanie unikatowych pomysłów i rozwiązań. Uczestnicy Kongresu będą też dyskutować na temat partnerskiej współpracy samorządów, urzędów pracy i firm sektora MŚP oraz dostosowania systemu edukacji do potrzeb pracodawców. Nie zabraknie tematów związanych z innowacjami w medycynie, turystyce, nanotechnologiach, energetyce i multimediach.

Optymalizacja procesów biznesowych to kolejny ciekawy temat, któremu poświęcona zostanie odrębna ścieżka tematyczna. Eksperci Kongresu wyjdą naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców zainteresowanych poprawą efektywności działania swoich firm i odpowiedzą na pytania z zakresu zarządzania strategicznego, finansowania rozwoju, nowych technologii w służbie marketingu czy bezpieczeństwa w biznesie. Będzie można również dowiedzieć się jak budować owocne relacje biznesowe, a także w efektywny i nowoczesny sposób rozwiązywać spory z kontrahentami biznesowymi. 

Kolejne ścieżki skupiać się będą na tematyce przywództwa, strategii i dialogu oraz różnych aspektów przedsiębiorczości. Uczestnicy Kongresu wspólnie zastanowią się jakich liderów potrzebuje Europa, Polska i każda firma, a także jak być dobrym przywódcą na co dzień. W ramach ścieżki „Przedsiębiorczość niejedno ma imię” odbędą się sesje poświęcone firmom rodzinnym, sukcesji i aktywizacji osób niepełnosprawnych. Również osoby zainteresowane tematyką międzynarodowej współpracy gospodarczej odnajdą dla siebie szereg atrakcyjnych paneli, w których będą mogły aktywnie uczestniczyć. W tym roku organizatorzy postanowili przyjrzeć się bliżej możliwościom współpracy, jakie stwarzają rynek amerykański, austriacki, czeski, słowacki, turecki oraz szeroko rozumiany kierunek wschodni. Nie zabraknie spotkań B2B i Face2Face.

Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Komisji Europejskiej oraz wysokim patronatem Parlamentu Europejskiego, a także współfinansowane z budżetu samorządu Województwa Śląskiego. Współorganizatorami są: Ministerstwo Gospodarki, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. oraz Uniwersytet Śląski. Współgospodarzami są: Województwo Śląskie, Miasto Katowice, Metropolia Silesia, Wojewoda Śląski, Województwo Opolskie i Małopolskie.

Cztery pierwsze edycje Kongresu zostały przyjęte z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem przez środowiska biznesowe, naukowe i polityczne. Zeszłoroczna, IV edycja Kongresu, jako najważniejsze w Europie  wydarzenie sektora MŚP, zgromadziła jesienią 2014 roku ponad 3 000 uczestników z Polski i zagranicy.

Więcej informacji