Komentarz PISM: Wizyta papieża Franciszka w Egipcie

28.04.2017
W dniach 28–29 kwietnia papież Franciszek składa oficjalną wizytę w Egipcie, najludniejszym państwie arabskim. Wizyta będzie miała duże znaczenie dla dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego.

Dlaczego Franciszek odwiedza Egipt?

Po pierwsze, Egipt zamieszkuje największa liczebnie mniejszość chrześcijańska w regionie – ok. 10 mln Koptów, co stanowi ok. 10% Egipcjan. Papież spotka się z papieżem koptyjskiego kościoła ortodoksyjnego Tawadrosem II, by udzielić jemu i społeczności koptyjskiej wsparcia. W ostatnim półroczu w zamachach terrorystycznych zginęło ponad 70 Koptów. Po drugie, w Kairze znajduje się siedziba głównej instytucji islamu sunnickiego – uniwersytet teologiczny Al-Azhar. Papież spotka się z wielkim imamem Al-Azhar szejkiem Ahmadem At-Tajjibem. Po trzecie, Franciszek weźmie udział w Międzynarodowej Konferencji Pokojowej zorganizowanej przez Al-Azhar dla ponad 300 przywódców chrześcijańskich i muzułmańskich. Konferencja ma podjąć m.in. problem błędnej interpretacji tekstów religijnych.

Jaka jest pozycja Koptów w Egipcie?

Koptyjski kościół ortodoksyjny w Egipcie jest kościołem autokefalicznym, z papieżem Tawadrosem II jako zwierzchnikiem. Znaczenie Koptów w rozwoju historii i kultury egipskiej zostało potwierdzone w prawodawstwie państwa i programie edukacji. Stanowią oni też część elity politycznej (np. były minister spraw zagranicznych i sekretarz generalny ONZ Butros Butros Ghali) i biznesowej (najbogatsza egipska rodzina Sawirisów). Relacje koptyjsko-muzułmańskie nie są pozbawione napięć. Zagrożenie dla Koptów wzrosło po zamachu na kościół koptyjski w Kairze w grudniu 2016 r. Zamach ten, podobnie jak dwa kolejne w Niedzielę Palmową w kwietniu br., przeprowadziło tzw. Państwo Islamskie. Organizacja ta uznaje Koptów za „ulubiony cel”.

Czym wyróżnia się polityka Franciszka wobec świata muzułmańskiego?

Za pontyfikatu papieża Franciszka stosunki chrześcijańsko-muzułmańskie uległy znaczącej poprawie. Jego poprzednik Benedykt XVI w przemówieniu ratyzbońskim w 2006 r. dał do zrozumienia, że islam promuje przemoc, co wywołało oburzenie przywódców muzułmańskich. Papież Franciszek włożył dużo wysiłku w poprawę stosunków. Po objęciu pontyfikatu wysłał do muzułmanów osobiste przesłanie z okazji zakończenia ramadanu. Odwiedził Jordanię, Palestynę, Izrael, a także Albanię. Wszędzie był entuzjastycznie witany, także przez muzułmanów. W kwietniu 2016 r., podczas wizyty na wyspie Lesbos, papież zabrał do Watykanu trzy muzułmańskie rodziny uchodźców. Ekumenicznej polityce Franciszka przyświeca cel osłabienia ideologii ekstremistycznych, które posługują się retoryką konfliktu międzyreligijnego.