Komentarz PISM: Prezydencja Argentyny w G20
01.12.2017
Argentyna zainaugurowała 30 listopada 2017 r. swoje pierwsze roczne przewodnictwo w G20. Wzmocni ono jej pozycję międzynarodową, przede wszystkim wobec polityki otwarcia gospodarczego prowadzonej od blisko dwóch lat przez rząd prezydenta Mauricia Macriego. Dla polskiego rządu to okazja do zacieśnienia współpracy z Argentyną, drugim partnerem handlowym Polski w Ameryce Południowej.

Jakie będą główne tematy argentyńskiej prezydencji?

Rząd Argentyny określił trzy główne tematy swego przewodnictwa w grupie, kierując się zasadami sprawiedliwego i zrównoważonego rozwoju. Pierwszy, to przyszłość rynku pracy, w tym ochrony pracowników, wobec dynamicznego postępu technologicznego (m.in. automatyzacji). Drugim jest finansowanie infrastruktury, jako niezbędnego czynnika wspierającego rozwój państw. Trzeci stanowi bezpieczeństwo żywnościowe, a przede wszystkim dostęp do żywności. Ważne miejsce zajmie również problematyka ochrony klimatu w związku z deklaracją USA o wycofaniu się z porozumienia paryskiego – pozostali członkowie G20 popierają jego utrzymanie. Uwaga prezydencji będzie też zwrócona na kwestię liberalizacji handlu w świetle protekcjonistycznych tendencji w polityce USA oraz znaczenia Światowej Organizacji Handlu we wspieraniu tego procesu.

Co wiadomo o organizacji prezydencji?

Gospodarz ma uprzywilejowaną pozycję w kształtowaniu agendy i prawo zaproszenia państw spoza G20. W tej grupie znajdą się Chile, Holandia i Jamajka oraz Hiszpania (zgodnie z przyjętym zwyczajem – stały obserwator). Wyróżniającym się przedstawicielem prezydencji jest argentyński negocjator (ang. sherpa) G20, zawodowy dyplomata Pedro Villagra Delgado – wcześniej wiceminister spraw zagranicznych. Głównym wydarzeniem będzie szczyt przywódców państw i rządów w Buenos Aires przewidziany na listopad 2018 r. Poprzedzi go ponad 50 spotkań różnych szczebli. Najczęściej będą się spotykać ministrowie finansów i szefowie banków centralnych. Ponadto zaplanowane są szczyty sektorowe przedstawicieli krajowych akademii nauk (Science 20), społeczeństwa obywatelskiego (C20), think tanków (T20) oraz biznesu (B20). 

Co oznacza dla Argentyny przewodnictwo w G20?

Przewodnictwo to wpisuje się w dążenia władz Argentyny do wzmacniania jej pozycji międzynarodowej przez zaangażowanie w globalnych forach i instytucjach gospodarczych. W 2016 r. Argentyna zgłosiła swoją kandydaturę do OECD, w kwietniu 2017 r. gościła World Economic Forum, a 10–13 grudnia podejmie szczyt Światowej Organizacji Handlu. Prezydencja ma być okazją do pokazania rezultatów zmian po okresie populistyczno-lewicowych rządów prezydentów: Néstora Kirchnera (2003–2007) i Cristiny Fernández de Kirchner (2007–2015). Rząd Macriego realizuje program reform liberalizujących gospodarkę i zwiększających jej konkurencyjność. W 2016 r. rozstrzygnął długoletni spór z wierzycielami. Zajął się też urealnieniem poziomu cen przez zniesienie restrykcji na rynku walutowym, likwidację podatków eksportowych i subsydiów.

Jakie znaczenie ma prezydencja Argentyny w G20 dla Polski?

Prezydencja Argentyny zbiegnie się z kadencją Polski jako niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz organizacją światowej konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach w grudniu 2018 r. Globalny kompromis w sprawie ochrony klimatu to najważniejszy punkt, w którym oba państwa mogą ściśle współpracować w przyszłym roku. Wzrost aktywności międzynarodowej Argentyny zwiększy jej atrakcyjność jako pierwszoplanowego partnera Polski w Ameryce Łacińskiej. Jest to obecnie trzeci (po Brazylii i Meksyku) rynek w polskich obrotach handlowych z regionem. Bliższej współpracy w tej sferze będzie sprzyjać podpisanie umowy o wolnym handlu między UE i Mercosur, którego Argentyna jest członkiem. Strony widzą szansę na szybkie zakończenie negocjacji, choć nastąpi to najwcześniej w przyszłym roku.