Oskar Pietrewicz: Korea Południowa: zjednoczenie oficjalnym, ale odległym celem

15.04.2024
PISM

Zjednoczenie obu państw na Półwyspie Koreańskim pozostaje oficjalnym, zapisanym w konstytucji, celem polityki Republiki Korei. Przezwyciężenie podziału, m.in., ze względu na potencjalne koszty nie wydaje się bliskie ani samym Koreańczykom, ani ekspertom obserwującym ten region.

Podczas gdy Korea Północna zerwała w styczniu z deklaracjami pokojowego zjednoczenia, zburzyła Łuk Zjednoczenia, a przywódca kraju Kim Dzong Un zapowiedział rozwiązanie instytucji działających na rzecz połączenia obu krajów, Korea Południowa nie wyrzekła się tego dążenia. W obserwatorium Dora w strefie zdemilitaryzowanej, oferującym widok na granicę z Koreę Północną, film o wojnie dwóch państw kończą hasła o konieczności zjednoczenia; mimo różnic  między kolejnymi ekipami rządzącymi Republiką Korei, nieprzerwanie działa Ministerstwo Zjednoczenia. Zgodnie z art. 4 konstytucji „Republika Korei dąży do zjednoczenia, formułuje i prowadzi politykę pokojowego zjednoczenia opartą na zasadach wolności i demokracji”.

W 1972 r. oba w Seulu i Pjongjangu ogłoszono pierwsze porozumienie między Koreą Północną i Południową. Zadeklarowały w nim zasady zjednoczenia: autonomię, pokój i solidarność narodu koreańskiego.

 

Korea Południowa: zjednoczenie oficjalnym, ale odległym celem | Defence24