Oskar Pietrewicz o 'Parasite': jest ilustracją bardzo brutalnej rzeczywistości – podziałów klasowych i rozwarstwienia materialnego
11 LUT 2020
„Parasite” to ogromny sukces podejścia łączącego ducha twórczego Koreańczyków z korzystnymi ramami organizacyjno-finansowymi stworzonymi przez politykę kulturalną kolejnych rządów. To również przykład, że można robić kino zarówno ambitne, jak i rozrywkowe. Atrakcyjna forma pozwala nam dowiedzieć się czegoś o rzeczywistości innego państwa, która nie jest tak daleka od naszych realiów.
©PISM

Na czym polega fenomen południowo-koreańskiego filmu 'Parasite' Bonga Joon-ho, nagrodzonego czterema Oscarami, w tym za najlepszy film? Nasz ekspert od Korei udzielił wywiadu dla Polskiego Radia 24, w którym opisuje co wpłynęło na szalony sukces tego dzieła w świecie: „Parasite” to ogromny sukces podejścia łączącego ducha twórczego Koreańczyków z korzystnymi ramami organizacyjno-finansowymi stworzonymi przez politykę kulturalną kolejnych rządów. To również przykład, że można robić kino zarówno ambitne, jak i rozrywkowe. Atrakcyjna forma pozwala nam dowiedzieć się czegoś o rzeczywistości innego państwa, która nie jest tak daleka od naszych realiów.

 

Cały wywiad