Unia podzielona energetycznie
19.05.2014, 00:00
19.05.2014, 00:00

Plany polityczne Brukseli na lata 2020-2030 dotyczące sektora energetycznego ukazują jej słabość w podejmowaniu decyzji, bowiem proces ten jest często blokowany przez partykularne interesy poszczególnych krajów członkowskich. Na znaczeniu zyskuje tym samym współpraca między państwami. To główne wnioski jakie pojawiały się w dyskusji podczas polsko-norweskiego okrągłego stołu nt. energii, zorganizowanego w ramach wspólnego projektu GoodGov

Plany polityczne Brukseli na lata 2020-2030 dotyczące sektora energetycznego  ukazują jej słabość w podejmowaniu decyzji,  bowiem proces ten jest często blokowany przez partykularne interesy poszczególnych krajów członkowskich. Na znaczeniu zyskuje tym samym współpraca między państwami. To główne wnioski jakie pojawiały się w dyskusji podczas polsko-norweskiego okrągłego stołu nt. energii, zorganizowanego w ramach wspólnego projektu GoodGov.

Jak zauważyli jego uczestnicy również zrównoważony rozwój wspólnoty przestał już być nadrzędnym jej celem, a do głosu w znacznej mierze dochodzą interesy przemysłu oraz kwestia bezpieczeństwo dostaw. Tymczasem transformacja sektora nie będzie możliwa bez rozwoju rynku (w tym infrastruktury) i oszczędności energii. Obecnie największe oszczędności odnotowywane są w sektorze budownictwa, ważne jednak aby Unia efektywniej zużywała energię także w innych , w tym w transporcie.
Norwegia jest niezwykle ważnym partnerem w rozmowach o energetyce,  bo to  kluczowy dostawca  gazu i ropy do Unii, a także członek wspólnego rynku. Polska  z kolei jest atrakcyjna dla Norwegii jako gracz w coraz większym stopniu wpływający na kształt polityki energetycznej UE.
Nie zabrakło także odniesienia do kryzysu ukraińskiego, który dobitnie pokazał, że polityka energetyczna wpływa zarówno na sytuację ekonomiczną jak i bezpieczeństwo każdego państwa.
Odejście Europy od importu gazu z Rosji, którego rocznie sprowadza stamtąd 130 mld m3,  w perspektywie średniookresowej nie jest możliwe. Istotne jest jednak, aby nie pogłębiać tej zależności, zwiększać magazynowany wolumen błękitnego paliwa  w Unii, jak również ilości połączeń z sąsiadami, a także efektywność sektora oraz rozwijać  nowe technologie energetyczne.
Z kolei sukces rozwoju procesu wydobycia ropy i gazu na norweskim szelfie pokazuje jak można  równoważyć  silną rolę państwa z interesami biznesu. W przypadku gdy spółki nie odkryją złoża na danym terytorium, mogą liczyć na korzystniejszy dostęp do nowych licencji. Sprzyja to ponownym inwestycjom oraz odkrywaniu złóż – państwo w ten  sposób bierze na siebie część ryzyka inwestycyjnego. Jednocześnie inwestycje na szelfie to okazja dla spółek do rozwijania współpracy z największymi graczami w branży energetycznej na świecie takimi jak BP, ConocoPhilips, ExxonMobil, czy E.On. Swoje nwestycje na szelfie rozwijają również PGNiG i Lotos. Choć rozwiązań  norweskich  nie można wprost przełożyć  na polski grunt, mogą one stanowić cenną inspirację. Dialog państwa i biznesu jest w interesie obu. Polska musi współpracować z biznesem, w tym z zagranicznym aby r odkryć krajowe zasoby. Przemysł z kolei przyciąga stabilne prawo, zachęty inwestycyjne i dialog.

Seminarium „Polish-Norwegian Expert Roundtable on Energy Governance” odbyło się w ramach projektu GoodGov (www.goodgov.pism.pl), mającego na celu sformułowanie rekomendacji dotyczących skutecznego rządzenia w dziedzinach energii, migracji i bezpieczeństwa oraz zintensyfikowanie współpracy między Polską, a Norwegią. Otworzyło ono serię spotkań poświęconym najważniejszym kwestiom poruszanym na forum europejskim. Projekt GoodGov jest finansowany ze środków, pochodzących z funduszy norweskich, w ramach programu „Polsko-Norweska Współpraca Badawcza”, realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

RELACJA W MEDIACH:


„Polskę i Norwegię łączą silne więzy a nasza współpraca układa się wręcz wzorowo” komentarz podsekretarz stanu Katarzyna Kacperczyk w czasie polsko-norweskiego eksperckiego okrągłego stołu nt. zarządzania energią ndla BiznesAlert

Polskę i Norwegię łączą silne więzy, a nasza współpraca układa się wręcz wzorowo - powiedziała podsekretarz stanu Katarzyna Kacperczyk podczas polsko-norweskiego eksperckiego okrągłego stołu nt. zarządzania energią (Polish Norwegian Expert Roundtable on Energy Governance). Wydarzenie 19 maja w Warszawie zorganizował Polski Instytut Spraw Międzynarodowych  - PAP


Wydarzenie odbyło się dzięki dofinansowaniu badań naukowych udzielonych w ramach programu Polsko—Norweska Współpraca Badawcza realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Umowy nr Pol-Nor/202499/39/2013.