PISM współorganizatorem wystąpienia publicznego Sekretarza Generalnego NATO Marka Rutte w Warszawie
Zakończenie spotkania:
26 marca 2025 roku w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyło się spotkanie społeczności eksperckiej i akademickiej z Markiem Rutte, sekretarzem generalnym NATO. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych współorganizował to wydarzenie.
.jpg)
Sekretarz generalny NATO wygłosił wykład pt. „Ku silniejszemu NATO, zaangażowanie w bezpieczeństwo euroatlantyckie” (Stronger NATO, Commitment to Euro-Atlantic Security).
„Jesteście prawdziwym liderem w dziedzinie obronności, wydając w tym roku 4,7% PKB. Jesteście silnym zwolennikiem Ukrainy. Polska umieściła bezpieczeństwo w centrum swojej prezydencji w UE. Podczas moich dzisiejszych spotkań podziękowałem prezydentowi (Andrzejowi) Dudzie i premierowi (Donaldowi) Tuskowi nie tyle za deklaracje, co za czyny, gdy chodzi o nasze bezpieczeństwo" – powiedział Mark Rutte.
Wykład dotyczył znaczenia więzi transatlantyckich. Szef NATO podkreślił, że zapewnienie trwałego pokoju Ukrainie jest niezbędne dla bezpieczeństwa europejskiego i globalnej stabilności. „Świat patrzy. Cieszę się, że prezydent Trump przełamał impas z Rosją. I że trwają rozmowy w sprawie zawieszenia broni. Cieszę się również, że Wielka Brytania i Francja przewodzą wysiłkom na rzecz trwałego pokoju, który omówimy jutro w Paryżu. Jednocześnie wiem, że pojawiają się pytania o solidność więzi transatlantyckich i o zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo europejskie" – wskazał sekretarz generalny NATO.
„Chcę być precyzyjny, to nie jest czas, aby działać w pojedynkę. Ani dla Europy, ani dla Ameryki Północnej – podkreślił. – Globalne wyzwania bezpieczeństwa są zbyt duże, aby ktokolwiek z nas mógł stawić im czoło w pojedynkę. Jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa Europie i Ameryce Północnej, nie ma alternatywy dla NATO. Bez Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Norwegii, Islandii i Turcji nie sposób wyobrazić sobie obrony Europy. I nic nie zastąpi amerykańskiego parasola nuklearnego, ostatecznego gwaranta naszego bezpieczeństwa. Silny sojusz transatlantycki pozostaje podstawą naszej obrony".
„Tak, Europa musi wiedzieć, że Wujek Sam nadal nas wspiera. Ale Ameryka musi również wiedzieć, że jej sojusznicy z NATO staną na wysokości zadania. Bez ograniczeń i luk w zakresie zdolności. To uczciwe. (...) Zaangażowanie USA w NATO wiąże się z jasnym oczekiwaniem: że europejscy sojusznicy i Kanada wezmą większą odpowiedzialność za nasze wspólne bezpieczeństwo. Na szczycie w Hadze rozpoczniemy nowy rozdział dla naszej transatlantyckiej wspólnoty, gdzie zbudujemy silniejsze, sprawiedliwsze i groźniejsze NATO, aby stawić czoło bardziej niebezpiecznemu światu. Silniejsze NATO oznacza produkcję i inwestowanie jeszcze większej ilości środków w naszą obronę. Sprawiedliwsze NATO oznacza, że wszyscy sojusznicy będą wnosić sprawiedliwy wkład" – zaznaczył sekretarz generalny.
Po wykładzie w ramach sesji pytań i odpowiedzi moderowanej przez dyrektora PISM dr. hab. Jarosława Ćwieka-Karpowicza, Mark Rutte rozmawiał ze studentami i ekspertami. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z ze Szkołą Głowną Handlową w Warszawie..