Mobilność w Unii Europejskiej ofiarą populistów?
24.03.2015, 00:00
24.03.2015, 00:00

Na to pytanie odpowiada najnowsza publikacja projektu GoodGov, autorstwa Alexandera Lazarowicza: “Governance of the Free Movement of EU Citizens: Weathering the Storm of Politicisation”

Na to pytanie odpowiada najnowsza publikacja  projektu GoodGov, autorstwa Alexandera Lazarowicza: “Governance of the Free Movement of EU Citizens: Weathering the Storm of Politicisation”
 
Jej autor zastanawia się czy doprowadzi to do fundamentalnej reformy jej założeń. Sugeruje także jakie działania należy podjąć. 
 
Chociaż w czasach kryzysu  gospodarczego nawet tak radykalne pomysły jak wprowadzenie ograniczeń ilościowych w migracji obywateli UE trafiają często na podatny grunt, nie należy spodziewać się tak daleko idących reform. Jedna z najważniejszych swobód UE jest bowiem fundamentem rozwoju gospodarczego i integracji europejskiej. Jak pokazuje publikacja GoodGov, nie oznacza to jednak, że zarządzanie migracja obywateli UE nie wymaga zmian. Negatywne zjawiska należy eliminować poprzez zacieśnianie współpracy dwustronnej między państwami. Taka współpraca między Polską, a Norwegią, m.in. w obszarze polityki integracyjnej, może stać się przykładem utrzymywania korzyści z migracji i zmniejszania ryzyka wykorzystywania pojawiających się problemów do celów politycznych
 

Publikacja powstała dzięki dofinansowaniu badań naukowych udzielonych w ramach programu Polsko—Norweska Współpraca Badawcza realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Umowy nr Pol-Nor/202499/39/2013.