Czy Norwegia i Polska mają szansę stać się strategicznymi partnerami? Inauguracja projektu GOODGOV w PISM
24.06.2013, 00:00
24.06.2013, 00:00

Czy Norwegia i Polska mają szansę stać się strategicznymi partnerami? Jakie interesy łączą, a jakie dzielą państwa? Na te i inne pytania dotyczące polsko-norweskich relacji politycznych i gospodarczych odpowiadali 24 czerwca 2013 roku eksperci zgromadzeni w PISM.

Czy Norwegia i Polska mają szansę stać się strategicznymi partnerami? Jakie interesy łączą, a jakie dzielą państwa? Na te i inne pytania dotyczące polsko-norweskich relacji politycznych i gospodarczych odpowiadali 24 czerwca 2013 roku eksperci zgromadzeni w PISM.

 

Debacie towarzyszyła inauguracja projektu „National and European Governance: Polish and Norwegian Cooperation Towards More Efficient Security, Energy and Migration Policies” (GoodGov). Partnerami PISM są Norsk Utenrikspolitisk Institutt oraz Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Po wprowadzeniu do dyskusji dyrektorzy instytucji zaangażowanych w projekt – dr Marcin Zaborowski, dr Ulf Sverdrup oraz dr Joanna Szymoniczek podpisali umowę konsorcjum.

 

Znaczenie Norwegii i Polski w polityce obu państw przedstawili ambasador Królestwa Norwegii w Polsce, p. Karsten Klepsvik oraz Dyrektor Departamentu Polityki Europejskiej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, p. Artur Orzechowski.

 

Paneliści podkreślili, iż zarówno polityczne, jak i gospodarcze relacje bilateralne, są bardzo dobre, wciąż jednak istnieje znaczący potencjał ich rozwoju. W dziedzinie bezpieczeństwa oba państwa angażują się w proces redukcji taktycznej broni jądrowej, współpracują w NATO, łączy je umowa offsetowa z norweskim Kongsbergiem na modernizację polskiej armii. Dla Norwegii, Polska jest z atrakcyjnym partnerem politycznym, dzięki  członkostwu w Unii Europejskiej oraz w formatach współpracy regionalnej: Grupie Wyszehradzkiej, Trójkącie Weimarskim oraz w krajach Partnerstwa Wschodniego. W dziedzinie energetyki oba państwa maja podobne wyzwania - są zasobne w paliwa kopalne, a jednocześnie zmuszone są do poszukiwania rozwiązań obniżających emisje dwutlenku węgla. Norwegia upatruje również w Polsce perspektywiczny rynek odbioru gazu skroplonego. Wzmocnieniu ulegają kontakty międzyludzkie. Polacy to najliczniejsza grupa emigrantów w Norwegii, natomiast Norwegowie stanowią najliczniejszą grupę studentów zagranicznych w Polsce. Paneliści podkreślili, iż migracje stanowią pozytywny czynnik dla gospodarek obu państw. Duży potencjał dostrzec można też w rozwoju relacji handlowych – choć Polska jest największym odbiorcą norweskich ryb i owoców morza, które są przetwarzane i reeksportowane, szerokie pole współpracy istnieje w obszarze IT i usług dla biznesu. Na kształt współpracy ekonomicznej wpływać będzie dodatkowo sytuacja ekonomiczna w Europie.

 

Energetyka, bezpieczeństwo i migracje to obszary współpracy, które będą zgłębiane przez badaczy polskich i norweskich w czasie realizacji projektu GoodGov. W tych dziedzinach współpraca bilateralna państw, wymiana doświadczeń i przepływ dobrych praktyk może przyczynić się do wzmocnienia efektywności działań na forum Unii Europejskiej i w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W ramach projektu GoodGov w ciągu dwóch lat badań powstanie kilkanaście publikacji, odbędą się polsko-norweskie seminaria eksperckie (w Warszawie, Oslo i w Brukseli) oraz szkolenia organizowane przez PISM dla pracowników polskiej administracji. Stanowi doskonałą szansę rozwoju dotychczasowej współpracy między PISM a NUPI, a także pośrednio wzmocnienia współpracy bilateralnej między państwami. Pierwsza konferencja realizowana w ramach projektu odbędzie się we październiku br. w Warszawie.

 
Dofinansowanie projektu pochodzi z Core 2012 Call, programu „Polsko-Norweska Współpraca Badawcza” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach funduszy norweskich Norway Grants. Powodzenie aplikacji grantowej jest rezultatem intensywnych prac zespołów obu instytutów, koordynowanych w PISM przez Lidię Pukę, a w NUPI przez dra Jakuba Godzimirskiego.

 

 

Opracowanie: Marta Stormowska i Lidia Puka

Fot. Anna Kulikowska-Kasper

 

NUPI - Polish-Norwegian cooperation

Ambasada Królestwa Norwegii - Współpraca badawcza między PISM i NUPI

 

Wydarzenie odbyło się dzięki dofinansowaniu badań naukowych udzielonych w ramach programu Polsko—Norweska Współpraca Badawcza realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Umowy nr Pol-Nor/202499/39/2013.