Premiera raportu PISM “Civil Society in the EU Integration of the Western Balkans”
01.10.2014, 00:00
01.10.2014, 00:00
Publikacja została zaprezentowana 1 października 2014 podczas Belgrade Security Forum. Raport skupia się na wyzwaniach dotyczących współpracy rządów i społeczeństwa obywatelskiego w państwach Bałkanów Zachodnich w sześciu wybranych obszarach objętych rozdziałami 23 i 24 w ramach negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską.
Publikacja została zaprezentowana 1 października 2014 podczas Belgrade Security Forum. Raport skupia się na wyzwaniach dotyczących współpracy rządów i społeczeństwa obywatelskiego w państwach Bałkanów Zachodnich w sześciu wybranych obszarach objętych rozdziałami 23 i 24 w ramach negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską. Są to: skuteczny monitoring wdrażania planów działań i strategii; kwestie związane z prawami człowieka; polityka migracyjna i azylowa; sądownictwo i wymiar sprawiedliwości; działania i polityki na rzecz zwalczania korupcji; oraz edukacja społeczna.

W prezentacji udział wzięła trójka z dwudziestu współautorów raportu. Wszyscy zaznaczyli, że chociaż istnieją ramy prawne do współpracy pomiędzy społeczeństwem obywatelskim a rządami w regionie, braki w wykorzystywaniu takich mechanizmów są częstą praktyką. Goce Kocevski (Macedonian Youth Layers Association) podkreślił, że w Macedonii – pomimo istnienia elektronicznego systemu konsultacji pomiędzy rządem a organizacjami społeczeństwa obywatelskiego (CSO) – niekiedy prawo jest przyjmowane jeszcze przed upływem terminu przeznaczonego na reakcję ze strony podmiotów pozarządowych. Jovana Marović (Institute Alternativa) zaznaczyła, że w Czarnogórze organizacje CSO współtworzą grupy robocze w ramach negocjacji akcesyjnych z UE, lecz wskazują one na częsty brak pełnej informacji ze strony rządu w zakresie strategii negocjacyjnych, co uniemożliwia odpowiednią reakcję podmiotom pozarządowym. Do braku swobodnego dostępu do dokumentów związanych z  integracją europejską Serbii odniósł się także Marko Savković (Belgrade Centre for Political Excellence). Pozytywnym efektem rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych przez kraj aspirujący do członkostwa w UE jest tworzenie konsorcjów organizacji pozarządowych w celu zwiększenia wpływu na kierunek reform i przebieg negocjacji. Słabą stroną tego przedsięwzięcia – na co wskazywali paneliści – jest natomiast wielość takich inicjatyw, przez co często dublują one swoje zadania i tym samym zmniejszają swoja skuteczność. Moderatorem prezentacji był Tomasz Żornaczuk z PISM.

W najbliższych tygodniach prezentacje poświęcone każdemu z państw objętych raportem odbędą się we wszystkich stolicach państw Bałkanów Zachodnich oraz w Brukseli.


Link do Raportu: Civil Society in the EU Integration of the Western Balkans