Zachód potrzebuje konsolidacji
06.11.2014, 00:00
06.11.2014, 00:00
To jedna z głównych konkluzji Jana Krzysztofa Bieleckiego, byłego premiera i przewodniczącego Rady PISM, który już po raz drugi wygłosil wykład w ramach Geremek Lecture w Waszyngtonie
To jedna z głównych konkluzji Jana Krzysztofa Bieleckiego, byłego premiera i przewodniczącego Rady PISM, który już po raz drugi wygłosił wykład w ramach Geremek Lecture w Waszyngtonie.
 
Wprowadzenie do wykładu Jana Krzysztofa Bieleckiego wygłosił były senator stanu Indiana Edward Lugar – jedna z postaci na amerykańskiej scenie politycznej, która jako pierwsza zaczęła promocję idei rozszerzenia NATO o Polskę i inne kraje Europy środkowo-wschodniej. Lugar przypomniał rolę, którą Jan Krzysztof Bielecki odgrywał w polskim podziemiu antykomunistycznym oraz później, kierując polskim rządem w bardzo trudnym, drugim roku transformacji, gdy gospodarka znajdowała się jeszcze w recesji, a w Związku Radzieckim  doszło do puczu Janajewa.  

Jan Krzysztof Bielecki nawiązał w swoich uwagach do przemówienia, które wygłosił w siedzibie Atlantic Council w 1991 roku, w którym jako pierwszy polski premier zgłosił postulat rozszerzenia NATO o Polskę i inne kraje Europy środkowo-wschodniej. W 1991 roku najważniejszym zadaniem dla Zachodu było doprowadzenie do pokojowego zakończenia Zimnej Wojny i przyłączenie byłych państw bloku wschodniego do swojego grona. Dziś można powiedzieć, że zostało ono wykonane. 

Jednocześnie Zachód nie ma obecnie zbyt wielu powodów do zadowolenia z własnych działań. Jego pozycja jest zagrożona od wschodu przez Rosję,  a od południa przez ISIS. Liberalno-demokratyczny model organizacji państwa, który na początku lat 90-tych był powszechne uznawany za optymalny, jest dziś poddawany krytyce w Chinach i Rosji, co spotyka się z niemałą sympatią w państwach  rozwijających się czy nawet w niektórych krajach należących do UE.

Aby zachować swoją pozycję musi  się on skonsolidować, szczególnie w sferze gospodarczej. Dlatego m.in. tak fundamentalne znaczenie ma powodzenie negocjacji nad umową o wolnym handlu między UE a USA.   

Wykład Jana Krzysztofa Bieleckiego odbył się 6 listopada 2014 roku. Zapoczątkowała go w 2008 r. seria wykładów poświęcona upamiętnianiu osoby i dziedzictwa profesora Geremka, w tym zwłaszcza jego działań na rzecz demokracji w Polsce i Europie. Ten organizowany co roku przez Ambasadę RP w USA cykl, ma służyć przypomnieniu demokratycznych przemian w Europie środkowo-wschodniej z końca lat 80' i ich wpływu na sytuację geopolityczną na świecie.