Zachód musi pomóc Ukrainie – piąta edycja Wrocław Global Forum dobiegła końca
05.06.2014, 00:00
05.06.2014, 00:00
Konflikt za naszą wschodnią granicą zdominował dyskusje w trakcie tegorocznej konferencji. Dużo czasu poświęciły mu najważniejsze postaci ze świata polityki i dyplomacji, którzy gościli we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska pojawili się między innymi prezydent Estonii, Toomas Hendrik Ilves, amerykańscy senatorowie; John McCain, Chris Murphy oraz Ron Johnson, czy ukraiński minister gospodarki i handlu Paweł Szeremeta,
Konflikt za naszą wschodnią granicą zdominował dyskusje w trakcie tegorocznej konferencji. Dużo czasu poświęciły mu najważniejsze postaci ze świata polityki i dyplomacji, którzy gościli we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska pojawili się prezydent Estonii, Toomas Hendrik Ilves, amerykańscy senatorowie; John McCain, Chris Murphy oraz Ron Johnson, ukraiński minister gospodarki i handlu Paweł Szeremeta,  ambasador USA w Polsce Stephen Mull, komisarz europejski ds. handlu Karel de Gucht, zastępca sekretarza generalnego NATO Alexander Vershbow, jak również przedstawiciele polskiego rządu; wicepremier Elżbieta Bieńkowska, szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów Jan Krzysztof Bielecki oraz minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.  
 
Wrocław Global Forum to wiodąca w skali Europy konferencja poświęcona stosunkom transatlantyckim. To co dzieje się za naszą wschodnią granicą rzutuje na nie w sposób szczególny, dlatego też temat Ukrainy przewijał się zarówno w panelach dotyczących relacji handlowych, kondycji Unii Europejskiej czy transformacji i demokratyzacji. 

Przedstawiciele polskiej administracji , tak jak i amerykańscy i estońscy politycy wzywali do wsparcia procesu reform gospodarczych i wzmocnienia struktur państwowych na Ukrainie. Priorytety w tej kwestii określił Pavlo Szeremeta, minister gospodarki Ukrainy. Dotyczą one wyrównywania deficytu fiskalnego, wprowadzenia  deregulacji biznesu i wzmocnienia instytucji antymonopolowych. Przewodniczący Rady PISM Jan Krzysztof Bielecki apelował, aby Ukraińcy skupili  się przede wszystkim na wzroście gospodarczym, a wicepremier Elżbieta Bieńkowska wspomniała o wprowadzeniu reformy samorządowej i wzmocnieniu małych i średnich przedsiębiorstw. Ekspert od energetyki Allan Riley (City University) powiedział, że najważniejsze dla Ukrainy jest  zwiększenie wydajności energetycznej, np. poprzez wprowadzanie nowych technologi.Oczywiście handel i inwestycje to także bardzo ważny element  relacji UE-USA.   

Od lipca 2013 r. trwają negocjacje dotyczące transatlantyckiej umowy o wolnym handlu i inwestycjach, tak zwanego  Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP). Jednak porozumienie, które u swych źródeł miało zasadniczo charakter gospodarczy, obecnie nabrało znaczenia politycznego, a jego wymiar dla obydwu partnerów jest strategiczny. W trakcie panelu dotyczącego relacji gospodarczych w obszarze transatlantyckim,  Stephen J. Hadley oświadczył, iż TTIP jest kluczowe dla zacieśnienia więzi między Unią Europejską, a Stanami Zjednoczonymi. Natomiast Thomas Enders, prezes firmy Airbus, podkreślił, że TTIP to konieczne i naturalne  następstwo  funkcjonowania NATO. Z kolei komisarz ds. handlu Unii Europejskiej Karel De Gucht zaznaczył, że chociaż cały czas trwa dyskusja nad kształtem umowy i nie osiągnięto tu consensusu, to taka debata jest potrzebna. Z kolei prowadzący dysukusję Wawrzyniec Smoczyński, przypomniał, że  Polska jest krajem, którego nie trzeba przekonywać, że  dążenie do jej zawarcia jest słuszne, jak ma to miejsce w przypadku innych państw Europy Zachodniej. 

W trakcie forum nie zabrakło także dyskusji na temat wyników ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego, które uwydatniły alarmujący wzrost poparcia w Europie dla radykalnych ugrupowań politycznych. Chociaż niektórzy uważają te wyniki za katastrofalne, to inni wskazują, że sytuacja ta musi być rozważana przez pryzmat problemów, z którymi boryka się  Unia. Dotyczą one nie tylko kryzysu instytucji i racji bytu UE, ale także spowolnienia gospodarczego, a co za tym idzie spadku tempa wzrostu dobrobytu obywateli. Kryzys ten sprawia, iż Europejczycy czują, że wybory skupiają się na rywalizacji między tak zwanymi ‘Spitzenkandidaten’ (tj. najlepszymi kandydatami), a nie na ich codziennych troskach. 

Jednym z tematów obecnych podczas WGF14 była także transformacja i demokratyzacja. W panelu mu poświęconym wziął udział miedzy innymi Jerzy Pomianowski – dyrektor Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji. Paneliści wyraźnie podkreślali, że mimo, iż demokracja jest w obecnym świecie o wiele bardziej wszechobecna niż kiedykolwiek wcześniej, a wartości jej towarzyszące są nadal atrakcyjne (o czym świadczą np. Arabska Wiosna czy EuroMajdan),  widać jej wyraźny kryzys. Począwszy od  2005 r. więcej krajów demokratycznych ubywa niż przybywa (w 2013 r. przybyło 40, a ubyło 54). Z kolei przyszłość krajów, które przechodzą obecnie transformację (Ukraina i Egipt) nie jest pewna. Problemy, które przeżywa uwidoczniły się zwłaszcza w wyniku ostatniego  kryzysu gospodarczego, a także w miarę rozwoju nowych i alternatywnych wobec zachodnich, modeli rządzenia (np. w Chinach, Rosji, krajach Zatoki Perskiej). Unia Europejska może pomóc tym krajom w transformacji, ale ich przyszłość zależy tylko i wyłączenie od woli ich własnych obywateli.  

Wroclaw Global Forum odbył się już po raz piąty i został zorganizowany przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM), miasto Wrocław i Atlantic Council w dniach 5 – 7 czerwca 2014 roku. Zgromadził ponad pół tysiąca uczestników, w tym wybitnych przedstawicieli światowej polityki, mediów, ekspertów, a także słuchaczy i wolontariuszy. Wydarzenie relacjonowały  TVN 24, TVN 24 BiŚ, Trzeci Program Polskiego Radia, Pierwszy Program Polskiego Radia, tygodnik Polityka, dziennik Rzeczpospolita, Polska Agencja Prasowa i portal Onet, którzy byli oficjalnymi patronami medialnymi imprezy. Informacje na temat WGF można było znaleźć również w Telewizji Polskiej, Gazecie Wyborczej i w mediach zagranicznych: The New York Times, Bloomberg, Le Nouvel Observateur, czy Es Global.

Relacje prasowe:

TVN 24:


Onet:



Polskie Radio (Trójka, Jedynka, Informacyjna Agencja Radiowa):



Polska Agencja Prasowa: