Wzmocnienie systemu obrony NATO niezbędne dla dialogu z Rosją

Początek spotkania: 10.07.2014, 00:00
Zakończenie spotkania: 10.07.2014, 00:00
To główny wniosek seminarium eksperckiego zorganizowanego przez PISM i ambasadę Rumunii 10 lipca.
Jego uczestnicy dyskutowali o zbliżającym się szczycie NATO, podczas którego dominującym tematem będzie z pewnością przyszłość Sojuszu oraz realizowane przez niego misje  i ich skuteczność, a przede wszystkim możliwości reagowania na pojawiające się na bieżąco zagrożenia. Z uwagi na obecne uwarunkowania geopolityczne, w tym konflikt ukraińsko-rosyjski, przeważającym tematem spotkania były możliwe reakcje NATO.

Uczestnicy zastanawiali się także nad perspektywami współpracy polsko-rumuńskiej w kwestii bezpieczeństwa. Paneliści byli jednomyślni, co do korzyści członkostwa w NATO dla Rumunii oraz Polski, zwłaszcza z uwagi na obecny kryzys na Ukrainie. Choć zgodzili się co do tego, że Koncepcja Strategiczna NATO z Lizbony jest nadal aktualna, to podkreślili, iż w obliczu agresji Rosji wobec Ukrainy, NATO prawdopodobnie większą wagę przywiązywać będzie do wzmocnienia obrony zbiorowej. Wyrazili również opinie o konieczności zwiększenia budżetu na obronę, by zrównoważyć podział wydatków Sojuszu. Uczestnicy seminarium mówili o tym, że różne państwa NATO w inny sposób postrzegają zagrożenia, z jakimi musi się ono mierzyć. Różnice widać także w dyskusji o rozwoju bliskiej współpracy wewnątrz Sojuszu.

W obliczu zagrożenia ze strony Rosji ważne będzie rozwijanie planów ewentualnościowych (zabezpieczających przed ewentualną inwazją) dla państw Europy środkowo-wschodniej. Według panelistów potrzebna jest zmiana lokalizacji sprzętu militarnego, co pozwoliłoby  państwom regionu prowadzić dialog z Rosją w bardziej stabilnym środowisku. Uczestnicy  uznali również, że istnieje potrzeba  intensywnej współpracy Rumunii z Polską w zakresie bezpieczeństwa – dotyczącą np. obrony przeciwrakietowej,   tym bardziej,  że z uwagi na położenie geograficzne obydwa państwa mają wspólne perspektywy strategiczne w regionie. 

Aktualne wyzwania NATO były tematem seminarium eksperckiego „Dziesięć lat po rozszerzeniu NATO: rumuńskie i polskie wizje przyszłości Sojuszu” zorganizowanego przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Ambasadę Rumunii w Polsce 10 lipca 2014. Paneliści seminarium: Ambasador Sorin Ducaru, Olaf Osica, Dyrektor Centrum Studiów Wschodnich w Warszawie, Ioan Mircea Paşcu, rumuński europarlamentarzysta i wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, Janusz Adam Onyszkiewicz, były Minister Obrony Narodowej Polski oraz Witold Waszczykowski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Oprac. Stanislav Secrieru, Anita Sobják
Fot. Jadwiga Winiarska