Walka z korupcją na wszystkich frontach
Początek spotkania: 30.06.2015, 00:00
Zakończenie spotkania: 30.06.2015, 00:00
Zakończenie spotkania: 30.06.2015, 00:00
Mołdawia i Ukraina znacznie różnią się pod względem dynamiki wprowadzania reform antykorupcyjnych, jednak wyzwania przed jakimi stoją w walce z korupcją są bardzo podobne . Jest to jeden z najważniejszych wniosków z najnowszego raportu PISM pt. “Anti-corruption in Moldova and Ukraine: A V4 Handbook of Best Practices.”
Pomimo że Mołdawia jest aktualnym liderem reform antykorupcyjnych wśród krajów Partnerstwa Wschodniego (pod względem legislacyjnym oraz rozwoju instytucjonalnego), to niektóre z wprowadzonych reform, w celu zaspokojenia wymogów Unii, miały charakter pro forma. Ukraina, która po Euromajdanie zainicjowała bezprecedensową falę reform antykorupcyjnych, musi zapobiec wpadnięciu w pułapkę pobieżnego spełniania warunków stawianych przez UE. Doświadczenia państw grupy Wyszehradzkiej niosą ważne ostrzeżenie: problemy, których nie rozwiązano w okresie przedakcesyjnym, tym bardziej nie zostały rozwiązane po otrzymaniu członkostwa.
Zatem Unia Europejska stoi przed wyzwaniem. Kryteria do udzielania pomocy powinny być bardziej rygorystyczne i lepiej wyposażone w mechanizm nakładania sankcji. Jednocześnie, UE musi wyjść poza tradycyjne kryteria i techniczne uwarunkowania reform, powinna też wywierać większy nacisk polityczny. Jest to niezbędne, na przykład, w celu wyeliminowania korupcji w sądownictwie lub do nakłonienia władz państwowych, aby lepiej współpracowały z UE w zakresie wdrażania reform.
Raport PISM “Anti-corruption in Moldova and Ukraine: A V4 Handbook of Best Practices” został zaprezentowany w trakcie debaty okrągłego stołu pt. “Revising the Eastern Partnership: a focus on anti-corruption policies in Ukraine and Moldova”.Spotkanie odbyło się 30 czerwca 2015 roku w Brukseli i zostało zorganizowane przez PISM oraz European Policy Centre.