Władysław Bartoszewski [1922-2015]
26.04.2015, 00:00
26.04.2015, 00:00
Z ogromnym żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o nagłej śmierci Profesora Władysława Bartoszewskiego, człowieka o niezwykłej biografii. M.in. więźnia KL Auschwitz nr 4427, żołnierza Armii Krajowej,uczestnika Powstania Warszawskiego, żołnierza podziemnej antykomunistycznej organizacji „NIE”. Byliśmy zaszczyceni faktem, że Pan Profesor pełnił także funkcję przewodniczącego Rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, dzieląc się z nami swym cennym doświadczeniem i rozległą wiedzą
Z ogromnym żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o nagłej śmierci Profesora Władysława Bartoszewskiego, człowieka o niezwykłej biografii. Więźnia KL Auschwitz nr 4427, żołnierza Armii Krajowej, członka Rady Pomocy Żydom przy Delegacie Rządu RP na Kraj organizującej pomocy dla Żydów w gettach, uczestnika Powstania Warszawskiego, żołnierza podziemnej antykomunistycznej organizacji „NIE”. Po wojnie członka Polskiego Stronnictwa Ludowego, jedynej niekomunistycznej partii politycznej w zdominowanej przez Związek Sowiecki Polsce. Aresztowanego przez władze komunistyczne w 1949 r i skazanego na 8 lat więzienia. W 1963 r. uhonorowanego przez Instytut Yad Vashem tytułem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Współpracownika Radia Wolna Europa, Sekretarza Generalnego polskiego „PEN’-Klubu”. W 1976 r. sygnatariusza listu intelektualistów protestujących przeciwko zmianom w konstytucji PRL. Członka NSZZ „Solidarność”, internowanego w stanie wojennym, który po 1989 r. pełnił wiele ważnych i zaszczytnych funkcji państwowych – Ministra Spraw Zagranicznych, ambasadora, senatora, szefa Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Pierwszego polskiego polityka, który przemawiał w Bundestagu prezentując wizję polsko-niemieckiej wspólnoty interesów będącej fundamentem pokoju w Europie.
  
Byliśmy zaszczyceni faktem, że Pan Profesor pełnił także funkcję przewodniczącego Rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, dzieląc się z nami swym cennym doświadczeniem i rozległą wiedzą. W pamięci pracowników Instytutu, Dyrekcji i innych członków Rady Profesor Bartoszewski zapisał się jako osoba niezwykle aktywna i życzliwa, zapewniająca  nieustanną inspirację dla działań badawczych podejmowanych przez PISM. Jako architekt pojednania polsko-niemieckiego Profesor Bartoszewski aktywnie promował tę problematykę na forum Instytutu, prezentując przy tym jednocześnie bezbłędne wyczucie polskiej racji stanu. Był dla nas wzorem najwyższych standardów moralnych i zaangażowania na rzecz dobra wspólnego. Tej serdecznej atmosfery, nieszablonowego podejścia do rozwiązywania trudnych kwestii w stosunkach z naszymi sąsiadami, a także wspaniałych anegdot i opowieści Pana Profesora będzie nam bardzo brakowało.

Panie Profesorze, dziękujemy !
Dyrekcja i pracownicy Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych