Think tanki współtworzą politykę państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Początek spotkania: 22.01.2014, 00:00
Zakończenie spotkania: 22.01.2014, 00:00
Think tanki współtworzą politykę państw Europy Środkowo-Wschodniej. To wniosek dyrektorów czołowych środkowoeuropejskich think tanków – Marcina Zaborowskiego (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych),Macieja Sobolewskiego (Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych CASE) oraz Roberta Vassa ze Slovak Atlantic Commission SAC, który pojawiał się w trakcie dyskusji o ich roli.
Seminarium the role of think tanks in shaping public policy in Central and Eastern Europe / Fot. Jadwiga Winiarska

To wniosek dyrektorów czołowych środkowoeuropejskich think tanków – Marcina Zaborowskiego (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Macieja Sobolewskiego (Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych CASE) oraz Roberta Vassa ze Slovak Atlantic Commission SAC, który pojawiał się w trakcie dyskusji o ich roli.

Oczywiście nie mogło zabraknąć nawiązania do bieżących wydarzeń na Ukrainie. Moderator spotkania Michał Kobosko (Atlantic Council of the United States) zapytał panelistów, w jaki sposób think-tanki mogą przekonać polityków europejskich, aby aktywniej reagowali na rozwój sytuacji na kijowskim Majdanie. W tym kontekście, Marcin Zaborowski wspomniał iż kluczowym zagadnieniem dla roli think-tanków jest wybór pomiędzy skupieniem się na obiektywnej analizie, a aktywnym lobbowaniem by podjąć konkretne działania. Robert Vass i Michał Kobosko podkreślili potrzebę publicznego poruszania kwestii Ukrainy przez think-tanki działające w regionie, między innymi w ramach wydarzeń, takich jak GLOBSEC i Wrocław Global Forum. Zaś według Macieja Sobolewskiego, think-tanki ekonomiczne mogą zaproponować możliwe scenariusze rozwoju gospodarczego Ukrainy.

Rozmawiano także o wzrastającym znaczeniu współpracy między think-tankami z różnych państw regionu Europy środkowo-wschodniej. Poruszono także temat niezależności takich ośrodków w kontekście źródeł ich finansowania. Wszyscy paneliści zgodnie stwierdzili, iż kluczową kwestią dla zachowania wiarygodności ich działań jest zróżnicowanie źródeł finansowania think tanków.

Debata odbyła się z okazji publikacji The Global Go-To Think Tank Index 2013.

W tym międzynarodowym rankingu przygotowywanym corocznie przez Think Tanks and Civil Societies Program z Uniwersytetu w Pensylwanii, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) został uznany za trzeci najlepszy think tank na świecie z budżetem mniejszym niż 5 milinów dolarów oraz trzeci najlepszy think tank w Europie Środkowo-Wschodniej (po CASE i Carnegie Moscow Center).

PISM znalazł się ponadto na 9. miejscu na świecie wśród  think-tanków afiliowanych przy rządzie (w tej kategorii PISM jest najlepszy w Polsce).   Ranking powstaje co roku na podstawie nominacji zgłaszanych przez ponad 1 950 instytucji analityczno-badawczych, które oceniają 6500 think-tanków na całym świecie. Ranking do pobrania. 

Seminarium zostało zorganizowane 22 stycznia 2014 r. przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Oprac. Maya Rostowska

Fot. Jadwiga Winiarska