Strefa euro na nowo: perspektywa Europy Środkowej
23.09.2015, 00:00
23.09.2015, 00:00
Kwestia przyszłości strefy euro jest istotna dla państw Europy Środkowej z dwóch powodów. Po pierwsze, strefa jest ich największym partnerem gospodarczym. Przykładowo, udział strefy euro w handlu większości tych państw przekracza 50%. Dlatego zarówno negatywne jak i pozytywne zmiany w sytuacji gospodarczej eurolandu przekładają się na gospodarki tych krajów. Po drugie, państwa są zobowiązane do przystąpienia do Unii walutowej. 

Dużą przeszkodą do wprowadzenia wspólnej waluty stał się jednak kryzys gospodarczy i finansowy, a w szczególności zagrożenie bankructwem Grecji. Przedstawiciele państw, opierając się na przykładzie Słowacji, która była zobligowana do wpłat na wspólny pakiet pomocowy dla Grecji, motywują brak decyzji o wejściu chęcią uniknięcia dodatkowych kosztów związanych z możliwą pomocą dla państw w trudnej sytuacji. 

Kryzys udowodnił konieczność reformy strefy euro, która wcześniej była nieprzygotowana na szoki zewnętrzne. Problematyczny może być jednak kierunek reform, który w zbyt dużym zakresie może ograniczać swobodę prowadzenia polityki gospodarczej na poziomie kraju. W tym kontekście szczególnie kłopotliwy może być zbyt duży nacisk na stosowanie środków oszczędnościowych kosztem wzrostu PKB. Lepszym kierunkiem zmian byłoby uelastycznienie rynku pracy w strefie i przeprowadzanie reform strukturalnych. 

Fot. A. Żebrowska



PROGRAM KONFERENCJI


KONFERENCJA ORGANIZOWANA  BYŁA POD PATRONATEM
ZNAK_NBP_RGB_pole_ochronne

PATRONI MEDIALNI



Logo Rzeczpostpolita


              logo Euractiv.pl żółte - small  Logo TVP Info - small

     

WSPÓŁORGANIZATORZY

Logotypy 23.9.2015 Time for the3rd step - small2