Spotkanie z książką "Pokój ryski 1921 roku i kształtowanie się międzywojennej Europy Wschodniej" w Domu Spotkań z Historią
07.11.2012, 00:00
07.11.2012, 00:00
7 listopada br. w Domu Spotkań z Historią odbyło się spotkanie z książką Jerzego Borzęckiego Pokój ryski 1921 roku i kształtowanie się międzywojennej Europy Wschodniej. Organizatorzy zaprosili do dyskusji wybitnych polskich historyków – profesorów Wojciecha Roszkowskiego i Wojciecha Materskiego. Nad przebiegiem rozmowy czuwał dziennikarz i publicysta „Gazety Wyborczej” Paweł Wroński.

7 listopada br. w Domu Spotkań z Historią odbyło się spotkanie z książką Jerzego Borzęckiego Pokój ryski 1921 roku i kształtowanie się międzywojennej Europy Wschodniej. Organizatorzy zaprosili do dyskusji wybitnych polskich historyków – profesorów Wojciecha Roszkowskiego i Wojciecha Materskiego. Nad przebiegiem rozmowy  czuwał dziennikarz i publicysta „Gazety Wyborczej” Paweł Wroński.

Opracowanie Jerzego Borzęckiego to pierwsze pełne i wyważone spojrzenie na zagadnienie pokoju ryskiego. Autor, dzięki analizie nieznanych dotąd materiałów źródłowych (m.in. dokumentów z Archiwum Polityki Zagranicznej Federacji Rosyjskiej; Rosyjskiego Państwowego Archiwum Historii Społeczno-Politycznej, Archiwum Państwowego Federacji Rosyjskiej oraz Rosyjskiego Głównego Archiwum Wojskowego) rzuca światło na kwestię sowieckiego podejścia do rozejmu z Polską. Sporo uwagi poświęca historycznemu pograniczu polsko-rosyjskiemu i sprawie mniejszości narodowych, porusza także kontrowersyjną kwestię traktowania jeńców wojennych.

W czasie rozmowy paneliści zastanawiali się m.in. nad możliwością uzyskania w czasie rokowań korzystniejszego dla Polski przebiegu granicy. Zwracano także uwagę na kwestię Ukrainy oraz na międzynarodowy kontekst prowadzonych negocjacji,  podkreślając, że Rosja zawierała w tym czasie traktaty również z innymi krajami. Ciekawy przykład stanowi wcześniejszy traktat Rosji z Litwą, którego zapisy dotyczące Wileńszczyzny były sprzeczne z ustaleniami traktatu ryskiego. Za niewątpliwą zaletę publikacji uznano nieco odmienną od polskiej perspektywę oceny wydarzeń.  Jerzy Borzęcki pracujący na stałe poza Polską zaprezentował, siłą rzeczy, anglosaski sposób postrzegania  historii – ciekawy dla polskiego czytelnika.

Zapraszamy do lektury książki Pokój ryski 1921 roku i kształtowanie się międzywojennej Europy Wschodniej. Ta unikatowa publikacja stanowi przyczynek do pogłębionej debaty nie tylko nad konsekwencjami traktatu ryskiego dla relacji polsko-sowieckich, lecz także nad stosunkami dyplomatycznymi między Europą Wschodnią i Zachodnią u progu rodzącej się polskiej niepodległości.


by: Piotr Długołęcki, Magdalena Dropek


Książka do kupienia także w Księgarni internetowej PISM


Organizatorzy:

PISM
DSH IK


Patroni medialni:

1-TVP_Historia_kontra     histmag-logo-2-kwadrat     logo-np-biale-200px