Spotkanie z Januszem Siborą na XXII Targach Książki Historycznej
01.12.2013, 00:00
01.12.2013, 00:00
W dniu 1 grudnia 2013 roku w pałacu Pod Blachą Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował spotkanie z Januszem Siborą, autorem książki Dyplomacja polska w I wojnie światowej.

W dniu 1 grudnia 2013 roku w pałacu Pod Blachą Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował spotkanie z Januszem Siborą, autorem książki Dyplomacja polska w I wojnie światowej.

Podczas spotkania, prowadzonego przez dr Pawła Liberę („Mówią Wieki”, IH PAN) autor odsłonił kulisy i tajemnice służby dyplomatycznej oraz starał się odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie jest sztuka dyplomacji. Opowiedział o formowaniu się polskiej służby zagranicznej u zarania II RP, a także o metodach uprawiania dyplomacji w tych niezwykle trudnych czasach. Po spotkaniu można było zdobyć autograf autora na książkach Dyplomacja polska w I wojnie światowej oraz Protokół dyplomatyczny i ceremoniał państwowy II RP.

Dyplomacja polska w I wojnie światowej

W najnowszym opracowaniu autor na podstawie wnikliwych badań źródeł i studiów literatury przedmiotu ukazuje zarówno formowanie się struktur dyplomacji polskiej i resortu spraw zagranicznych II Rzeczypospolitej, jak i sylwetki ludzi – często wybitnych, pełnych energii, wielostronnie wykształconych – którzy z pasją się w tę pracę zaangażowali. To dzięki nim na nowo zaistniała polska polityka zagraniczna – prowadzona najpierw przez naród pozbawiony własnego państwa i dążący do jego przywrócenia, później przez raczkujące państwo.

Przedmiotem rozważań autora jest droga od akcji zagranicznej Naczelnego Komitetu Narodowego do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie i własnej reprezentacji na konferencji pokojowej w Paryżu – zakorzenienie polskiej służby zagranicznej w „państwowotwórczych” pracach Naczelnego Komitetu Narodowego, Tymczasowej Rady Stanu, Rady Regencyjnej i paryskiego Komitetu Narodowego Polskiego.

Niewątpliwą wartość książki stanowią archiwalne zdjęcia i ilustracje oraz skany dokumentów państwowych i gazet. Oprócz indeksu nazwisk i bogatej bibliografii publikacja zawiera dwa aneksy: spis pracowników MSZ z podziałem na funkcje i wydziały ze stycznia 1919 roku, a także o rok późniejszą listę przedstawicielstw dyplomatycznych RP.

Doktor Janusz Sibora – pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego (Instytut Historii, Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa). Badacz dziejów polskiej służby zagranicznej oraz dziejów dyplomacji, szczególnie organizacji służb zagranicznych i techniki pracy dyplomatycznej; autor książek Narodziny polskiej dyplomacji u progu niepodległości (Wydawnictwo Sejmowe, 1998) oraz Protokół dyplomatyczny i ceremoniał państwowy II RP (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, 2011). Popularyzator nauki, autor audycji popularnonaukowych w Polskim Radio, Radio TOK FM, RMF FM i Radio Watykańskim, komentator dla TVN24, Polsat News, TVP Info, TVP 2, TVN i Polsat.