Specjalne spotkanie NATO w Brukseli – jaka przyszłość Sojuszu?
29.05.2017, 00:00
29.05.2017, 00:00
Jakie znaczenie dla przyszłości NATO miało specjalne spotkanie głów państw i szefów rządów Sojuszu w Brukseli 25 maja? Jak przebiega proces wzmacniania bezpieczeństwa wschodniej flanki i czego jeszcze potrzeba, aby wiarygodność sojuszniczego potencjału odstraszania i obrony rosła? Co w praktyce może zrobić NATO w walce z międzynarodowym terroryzmem w tym zwłaszcza tzw. „Państwem Islamskim”?

Jakie znaczenie dla przyszłości NATO miało specjalne spotkanie głów państw i szefów rządów Sojuszu w Brukseli 25 maja? Jak przebiega proces wzmacniania bezpieczeństwa wschodniej flanki i czego jeszcze potrzeba, aby wiarygodność sojuszniczego potencjału odstraszania i obrony rosła? Co w praktyce może zrobić NATO w walce z międzynarodowym terroryzmem w tym zwłaszcza tzw. „Państwem Islamskim”? Czy zaangażowanie USA w NATO będzie maleć, jeśli europejscy Sojusznicy nie zwiększą wyraźnie wydatków obronnych?

Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć goście zorganizowanej przez PISM debaty pt. „Specjalne spotkanie NATO w Brukseli  – jaka przyszłość Sojuszu?”, która odbyła się 29 maja w siedzibie Instytutu. Debatę otworzył Tomasz Szatkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. W swoim wystąpieniu podkreślił postępy we wdrażaniu decyzji podjętych przez NATO na szczycie w Warszawie w lipcu 2016 r. oraz wskazał na czynniki, które potwierdzają przyszłość zaangażowania USA we wzmacnianie bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu, zwłaszcza propozycję wyraźnego zwiększenia budżetu na amerykańską obecność wojskową w Polsce i innych krajach regionu. Zapowiedział też, że Polska może bardziej zaangażować się w działania NATO przeciwko tzw. „Państwu Islamskiemu” oraz stabilizowanie południowej flanki Sojuszu.

W drugiej części spotkania w PISM odbyła się dyskusja panelowa z udziałem Adama Hałacińskiego, dyrektora Departamentu Polityki Bezpieczeństwa w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Marcina Kaźmierskiego, dyrektora Departamentu Polityki Bezpieczeństwa Międzynarodowego w Ministerstwie Obrony Narodowej, Justyna Gotkowska, Koordynator Projektu Bezpieczeństwo i Obronność w Ośrodku Studiów Wschodnich oraz Marcin Terlikowski, Kierownik Programu Bezpieczeństwo Międzynarodowe w PISM. Dyskusję prowadził Bartosz Wiśniewski, kierownik Biura Badań i Analiz PISM.

Uczestnicy dyskusji podkreślili znaczenie powiązania nowych zobowiązań dotyczących wydatków obronnych członków NATO z inwestycjami w określone zdolności wojskowe w ramach procesu planowania obronnego Sojuszu (NDPP) a także wkładem w sojusznicze operacje. Uczestnicy panelu zgodnie ocenili, że dzięki temu możliwa będzie bardziej zbalansowana ocena stopnia kontrybucji krajów NATO do wspólnego bezpieczeństwa. W dyskusji zgodzono się też, że przyjęte na szczycie warszawskim ramy relacji NATO-Rosja, oparte równocześnie o odstraszanie i dialog, pozostaną w najbliższej przyszłości aktualne, zwłaszcza, że nie ma apetytu politycznego w Sojuszu na rozpoczęcie prac nad nową strategią. Podjęto też wreszcie problem rozwoju wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony UE, którą oceniono, jako kolejny mechanizm, który może wzmocnić potencjał wojskowy europejskich Sojuszników.




Wystąpienie wprowadzające wygłosił: 

Tomasz Szatkowski
Podsekretarz stanu
Ministerstwo Obrony Narodowej


Uczestnicy debaty:

Adam Hałaciński 
Dyrektor
Departament Polityki Bezpieczeństwa
Ministerstwo Spraw Zagranicznych 

Marcin Kaźmierski 
Dyrektor
Departament Polityki Bezpieczeństwa Międzynarodowego 
Ministerstwo Obrony Narodowej 

Justyna Gotkowska
Koordynator Projektu Bezpieczeństwo i Obronność
Ośrodek Studiów Wschodnich

Marcin Terlikowski
Kierownik Programu Bezpieczeństwo Międzynarodowe
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych



Moderator:

Bartosz Wiśniewski
Kierownik Biura Badań i Analiz
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych