Seminarium: Towards the 2013 Bundestag elections - do the Germans want an Alternative?
16.05.2013, 00:00
16.05.2013, 00:00
16 maja 2013 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium eksperckie, zatytułowane: „Towards the 2013 Bundestag elections - do the Germans want an Alternative?”, w którym udział wzięli Piotr Buras (The European Council on Foreign Relations), Sebastian Płóciennik (Uniwersytet Wrocławski) oraz analityk PISM Ryszarda Formuszewicz. Spotkanie moderował Roderick Parkes, koordynator pragramu ds. UE w PISM. Dyskusja ogniskowała się zasadniczo wokół trzech kwestii dotyczących: ocenie i szansach koalicji rządzącej CDU/CSU-FDP; programie opozycyjnych partii SDP i Zielonych oraz znaczeniu pojawienia się na niemieckiej scenie partyjnej nowych graczy.
16 maja 2013 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium eksperckie, zatytułowane: „Towards the 2013 Bundestag elections - do the Germans want an Alternative?”, w którym udział wzięli Piotr Buras (The European Council on Foreign Relations), Sebastian Płóciennik (Uniwersytet Wrocławski) oraz analityk PISM Ryszarda Formuszewicz. Spotkanie moderował Roderick Parkes, koordynator pragramu ds. UE w PISM. Dyskusja ogniskowała się zasadniczo wokół trzech kwestii dotyczących: ocenie i szansach koalicji rządzącej CDU/CSU-FDP; programie opozycyjnych  partii SDP i Zielonych oraz znaczeniu pojawienia się na niemieckiej scenie partyjnej nowych graczy.

Analiza rządów koalicji CDU/CSU-FDP wskazała, że nie opierają się one na żadnych dużych ideach czy znaczących projektach. Podkreślono, że jednym z powodów takiej sytuacji jest generalny konsens zgody wśród niemieckiego społeczeństwa odnośnie do sposobów rozwiązywania wielu ważnych problemów. Ocena ostatnich lat działalności koalicji rządzącej w Niemczech przeprowadzona została w oparciu o trzy najważniejsze polityczne wyzwania, z jakim musi to państwo się mierzyć: reformę armii, reformę polityki energetycznej oraz politykę europejską. W odniesieniu do możliwych scenariuszy przyszłych rządów CDU/CSU-FDP wskazano, że zasadniczo będą one kontynuacją obecnego kursu politycznego, charakteryzującego się brakiem strategii i niechęcią do przeprowadzenia znaczących reform. Analiza programu opozycji SPD-Zieloni przeprowadzona została w oparciu o cztery zagadnienia w zakresu polityki gospodarczej: zarządzanie w strefie euro, politykę podatkową, politykę społeczną i rodzinną oraz politykę energetyczną. W prezentacji utworzonej niedawno eurosceptycznej partii Alternatywa dla Niemiec omówione zostały zmiany w nastawieniu społeczeństwa niemieckiego do projektu europejskiego i ich oddziaływanie na politykę europejską Niemiec. Podkreślono zainteresowanie nowym ruchem po stronie mediów.  Wśród słabości tej partii zdiagnozowano m.in. ograniczone fundusze i brak charyzmatycznego lidera.

W sesji pytań i odpowiedzi poruszone zostały zagadnienia relacji francusko-niemieckich, polityki zagranicznej Niemiec, zwłaszcza wobec Stanów Zjednoczonych, Rosji i Chin oraz kwestii polityki europejskiej.

Oprac. Dorota Liszczyk

Fot. Jadwiga Winiarska