Seminarium PISM: Nowy tandem francusko – niemiecki: konsekwencje dla Polski.
12.06.2012, 00:00
12.06.2012, 00:00
12 czerwca 2012 w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyło się zamknięte seminarium w ramach cyklu spotkań na temat wyborów prezydenckich i parlamentarnych we Francji pod tytułem Nowy tandem francusko – niemiecki: konsekwencje dla Polski.
photo.: Jadwiga Winiarska

12 czerwca 2012 w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyło  się zamknięte seminarium w ramach cyklu spotkań na temat wyborów prezydenckich i parlamentarnych we Francji pod tytułem Nowy tandem francusko – niemiecki: konsekwencje dla Polski.

Wystąpienia wprowadzające do dyskusji przedstawili: Patryk Toporowski (Analityk, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Artur Orzechowski (Zastępca Dyrektora Departamentu Polityki Europejskiej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych), Anna Kwiatkowska – Drożdż (Kierownik Zespołu Niemiec i Europy Północnej, Ośrodek Studiów Wschodnich). Moderatorem spotkania była  Elżbieta Kaca (Analityk, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).

Dyskusja dotyczyła przyszłości funkcjonowania tandemu francusko-niemieckiego po wyborze socjalisty François Hollande’a na prezydenta Francji. Pozycja tych dwóch państw – a w szczególności Niemiec – w kształtowaniu unijnej polityki gospodarczej znacznie wzmocniła się w trakcie kryzysu zadłużeniowego państw strefy euro. Objęcie władzy przez François Hollande’a, który prezentuje odmienną wizję walki z kryzysem niż Angela Merkel,  ujawnił okres napięć w polityce europejskiej. Hollande próbuje zwiększyć nacisk na Niemcy poprzez zbudowanie koalicji z Włochami i Hiszpanią. Niemniej jednak Francję i Niemcy łączą nadal wspólne interesy na poziomie unijnym, a dla tandemu Merkel i Hollande’a nie ma alternatywy w UE.

Z punktu widzenia Polski szczególne znaczenie ma przede wszystkim to, czy Francja i Niemcy wypracują rozwiązania pozwalające przezwyciężyć kryzys zadłużeniowy. Obecnie dyskutowane propozycje przed czerwcową Radą Europejską nie stanowią jednak remedium na problemy gospodarcze Europy. Ponadto François Hollande deklaruje większe otwarcie na kraje Europy Środkowo-Wschodniej, zapowiada zerwanie z ekskluzywnością tandemu francusko-niemieckiego i wyraża zainteresowanie ożywieniem dialogu z Polską w formule Trójkąta Weimarskiego. Daje to nadzieje na zintensyfikowanie relacji polsko-francuskich. Z polskiej perspektywy istotne jest podjęcie inicjatyw z Francją i Niemcami w kwestii polityki wschodniej oraz wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.


Opr.: Elżbieta Kaca

Fot.: Jadwiga Winiarska