Seminarium PISM: Economic Integration in the Post-Soviet Space: Cooperation or Rivalry Between Russia and the European Union?
31.01.2012, 00:00
31.01.2012, 00:00
31 stycznia 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium Economic Integration in the Post-Soviet Space: Cooperation or Rivalry Between Russia and the European Union?
Jarosław Ćwiek-Karpowicz / photo by: Jadwiga Winiarska
31 stycznia 2012 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowym zorganizowano seminarium pt. “Economic Integration in the Post-Soviet Space: Cooperation or Rivalry Between Russia and the European Union?”. W roli prelegentów wystąpiła Jana Kobzova z Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) oraz Iwona Wiśniewska z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW). Dyskusję moderował Jarosław Ćwiek-Karpowicz (PISM).
 
W czasie seminarium zastanawiano się nad różnymi propozycjami integracji gospodarczej skierowanymi wobec krajów poradzieckich. Przedstawiono szanse i wyzwania związane z pogłębioną strefą wolnego handlu (DCFTA), którą UE oferuje poszczególnym krajom Partnerstwa Wschodniego. Szczególną uwagę zwrócono na stan rozpoczętych w grudniu 2011 r. negocjacji z Mołdawią i Gruzją oraz na problemy z podpisaniem ostatecznego porozumienia z Ukrainą. Z drugiej strony analizowano rosyjskie inicjatywy zacieśniania więzów gospodarczych z najbliższymi sąsiadami. Przedstawiono obecny stan współpracy Rosji, Białorusi i Kazachstanu w ramach Unii Celnej (UC), jak również szanse powodzenia kolejnych projektów integracyjnych, tj. Wspólnego Obszaru Gospodarczego oraz Unii Euroazjatyckiej.

Uczestnicy dyskusji doszli do przekonania, że pozytywnym aspektem rosyjskich inicjatyw integracyjnych na obszarze poradzieckim jest stosowanie norm i standardów wolnego handlu odpowiadających wymaganiom Światowej Organizacji Handlu (WTO). W rezultacie Białoruś, Kazachstan i inne kraje Azji Centralnej mają szansę zbliżyć się do WTO, a tym samym ułatwić i zintensyfikować wymianę handlową z UE. Natomiast w przypadku państw prowadzących z UE rozmowy na temat strefy wolnego handlu, wstąpienie do Unii Celnej niewątpliwie wiązałoby się ze spowolnieniem procesu negocjacyjnego w ramach DCFTA, co sprawia, że oba projekty są konkurencyjne względem siebie. Rosyjska oferta integracyjna nie powinna jednak być nadmiernie przeciwstawiana unijnej propozycji, gdyż w takim wypadku rzeczowa dyskusja o kosztach i korzyściach wynikających z liberalizacji handlu zastępowana jest analizą wpływów geopolitycznych.

Opr. Jarosław Ćwiek-Karpowicz

Fot. Jadwiga Winiarska

Prezentacje do pobrania:

Iwona Wiśniewska, Ośrodek Studiów Wschodnich