Seminarium PISM: Eastern Dimension of Slovenia's Foreign Policy
Zakończenie spotkania: 13.03.2012, 00:00
14 marca 2012 w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyło się seminarium: Eastern Dimension of Slovenia's Foreign Policy.
W spotkaniu udział wzięli: Marjan Šetinc, Ambasador Republiki Słowenii w Polsce, Rafał Sadowski z Ośrodka Studiów Wschodnich oraz Tomasz Żornaczuk z PISM. Spotkanie moderowała Beata Wojna (PISM).
Paneliści zwrócili uwagę na specyfikę geopolitycznego położenia Słowenii, pomiędzy Europą Zachodnią, Środkową, Bałkanami i Adriatykiem. Wskazywano, że kraj ten w swojej polityce zagranicznej popiera rozszerzenie Unii Europejskiej o jej sąsiadów, zarówno tych z Bałkanów Zachodnich, jak i Europy Wschodniej. Głównym obszarem zainteresowania Słowenii są jednak położone w jej bezpośrednim sąsiedztwie kraje bałkańskie. Jest także zaangażowana w kształtowanie polityki Unii Europejskiej w basenie Morza Śródziemnego. Na tym tle polityka Słowenii wobec państw objętych Partnerstwem Wschodnim charakteryzuje się niewielką dynamiką.
Zwrócono uwagę na fakt, że w polityce zagranicznej Słowenii istotną rolę odgrywają czynniki gospodarcze, co związane jest nie tylko z położeniem geograficznym, lecz także z wielkością państwa i strukturą gospodarki bazującej w dużej mierze na eksporcie. Dlatego relacje Słowenii z krajami Europy Wschodniej powiązane są przede wszystkim z rozwojem wymiany handlowej.
Komentując ostatnie stanowisko Słowenii dotyczące polityki UE wobec Białorusi, uczestnicy spotkania zgodzili się, że konieczne jest poprawienie komunikacji i polepszenie współpracy dotyczącej polityki zagranicznej UE, gdyż powinna ona być możliwie spójna, zwłaszcza w stosunku do Białorusi. Wśród możliwych rozwiązań jakie mogłyby ułatwić usprawnienie mechanizmów konsultacji wymieniono zacieśnienie stosunków bilateralnych pomiędzy Polską a Słowenią oraz współdziałanie w formule V4+ w ramach Grupy Wyszehradzkiej.
Opr. Tadeusz Joniewicz