Seminarium PISM: EUROZONE CRISIS: AVAILABLE WAYS OUT
Zakończenie spotkania: 18.09.2012, 00:00
W dniu 18 września 2012, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zaprezentował najnowszy numer kwartalnika PISM the Polish Quarterly of International Affairs podczas seminarium: Kryzys Strefy Euro: Możliwe Drogi Wyjścia. Uczestnikami panelu byli Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Naukowej PISM oraz Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów, Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club oraz Agata Gostyńska, analityk PISM ds. instytucjonalnych Unii Europejskiej. Moderatorem panelu był Roderick Parkes, koordynator programu "Unia Europejska" w PISM.
Kryzys zadłużenia publicznego w strefie euro ujawnił kryzys zaufania do długoterminowej zdolności stabilizacji w poszczególnych państwach strefy euro. Okazało się, że niektóre z państw członkowskich - bez pomocy z zewnątrz - nie są w stanie samodzielnie uzdrowić finansów publicznych. W celu wzmocnienia stabilności finansowej oraz umożliwienia ewentualnego wsparcia państw strefy euro, Rada Unii Europejskiej ds. Gospodarczych i Finansowych w dniu 9 maja 2010 r. podjęła decyzję o utworzeniu Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (European Financial Stabilisation Mechanism, EFSM). W celu odzyskania wiarygodności rynków europejskich państwa członkowskie (oprócz Wielkiej Brytanii i Czech) podjęły decyzje o podpisaniu Paktu Fiskalnego, który zawiera szereg zobowiązań państw do prowadzenia w przyszłości znacznie rozsądniejszej i oszczędniejszej polityki budżetowej, a także możliwości objęcia wspólnym nadzorem części, a może nawet całości banków strefy euro. Kryzys sprawił, że ożywiły się spekulacje na temat możliwości rozpadu strefy euro.
Głównym tematem debaty była próba znalezienia odpowiedzi na pytanie czy Unia Europejska jest w stanie znaleźć odpowiednie rozwiązanie na przezwyciężenie obecnego kryzysu, co nie może obyć się bez pojawiania się niekontrolowanych szoków. Z drugiej strony wyjście z kryzysu będzie możliwe tylko wtedy, gdy zostaną usztywnione ramy dyscypliny budżetowej oraz nastąpi poprawienie konkurencyjności Unii. Niektóre z rekomendacji przedstawionych przez głównego ekonomistę Business Centre Club - Profesora Gomułkę to wprowadzenie nowych kryteriów stabilności dotyczących wysokości długu zagranicznego oraz salda rachunku bieżącego na wzór kryteriów z Maastricht; nakładanie automatycznych i pokaźnych kar na państwa członkowskie za nieprzestrzeganie wspomnianych kryteriów np. wykluczenie państwa ze strefy euro oraz zwiększenie budżetu unijnego, do granicy transferów netto państw członkowskich.
Kolejnym tematem omawianym podczas seminarium był przyjęty w marcu 2012 r. Traktat o Stabilności, Koordynacji i Zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej, który ma wprowadzić ściślejszą dyscyplinę budżetową w państwach sygnatariuszach traktatu. Praktyczne zastosowanie zobowiązań w traktacie będzie zależało od stopnia wywiązywania się przez państwa strony traktatu z nałożonych na nich zobowiązań, oraz chęci faktycznego sięgania po mechanizmy umożliwiające nakładanie na te państwa sankcji.
W dyskusji podkreślono dobre wyniki ekonomiczne Polski, która pomimo recesji w regionie uzyskuje systematyczny wzrost i pozostaje “zieloną wyspą” Unii. Ponadto, zostały omówione kwestie zarządzania Unią Europejską, w tym sytuacji państw członkowskich spoza strefy euro, takich jak Polska czy Wielka Brytania, które nie należą do ekskluzywnego klubu państw euro.
Tekst wystąpienia Stanisława Gomułki, głównego eksperta Business Centre Club (w jęz. angielskim)
Relacje prasowe
Dziennik Gazeta Prawna
Puls Biznesu
Obserwatorfinansowy.pl
bankier.pl