Reset czy Pivot? Relacje polsko-amerykańskie w obliczu globalnych wyzwań

Początek spotkania: 23.04.2015, 00:00
Zakończenie spotkania: 23.04.2015, 00:00
23 kwietnia 2015 roku PISM zorganizował debatę towarzyszącą wydaniu kolejnego numeru kwartalnika „Sprawy Międzynarodowe”.
23 kwietnia 2015 roku PISM zorganizował debatę towarzyszącą wydaniu kolejnego numeru kwartalnika „Sprawy Międzynarodowe”.

PANELIŚCI:

Henryk Szlajfer
Instytut Ameryk i Europy-CESLA, Uniwersytet Warszawski, były redaktor naczelny „Spraw Międzynarodowych”

Roman Kuźniar
Instytut Stosunków Międzynarodowych, Uniwersytet Warszawski, doradca Prezydenta RP ds. międzynarodowych

Marcin Zaborowski
Dyrektor, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

MODERATOR:
Bartosz Węglarczyk
Wiceredaktor naczelny, „Rzeczpospolitej”






***

Agresja wobec Ukrainy brutalnie zweryfikowała naiwne iluzje Zachodu wobec Rosji i porządku pozimnowojennego – mówi odchodzący właśnie ze stanowiska redaktor naczelny Spraw Międzynarodowych prof. Henryk Szlajfer w unikatowym wywiadzie, którego udzielił dyrektorowi PISM Marcinowi Zaborowskiemu.

Podkreślił w nim, że zbyt optymistyczne założenia dotyczące polityki Kremla były błędem i naiwnością, choć dla pocieszenia prof. Szlajfer dodaje, „że myliliśmy się chyba w dobrym towarzystwie” wskazując na takich amerykańskich ekspertów jak Ron Asmus czy Robert Blackwill. W wywiadzie znajdą Państwo też kulisy przemian w polityce zagranicznej po 1989 r., okoliczności wycofania z Polski armii rosyjskiej czy historię przekształceń Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Uzupełnieniem tej ciekawej rozmowy jest specjalny esej napisany przez Andrzeja Ananicza.

Ponadto w najnowszym numerze Spraw Międzynarodowych polemika prof. Romana Kuźniara z tekstem Johna Mearsheimera, obarczającego Zachód winą za ostatnie polityczne posunięcia Moskwy. Z kolei prof. Adam Daniel Rotfeld analizuje bieżące wydarzenia z perspektywy fundamentalnych przemian porządku międzynarodowego, Robert Kupiecki natomiast pisze o potrzebie nowej strategii bezpieczeństwa Unii Europejskiej, która zastąpiłaby dokument stworzony dla nieistniejącego już świata. 

Chociaż obraz świata, jaki wyłania się z tych tekstów nie napawa optymizmem, to każdy, kto interesuje się polityką międzynarodową powinien koniecznie się z nimi zapoznać.  Najnowszy numer Spraw Międzynarodowych jest już dostępny w sprzedaży!

Przygotował: Patryk Kugiel, sekretarz redakcji Spraw Międzynarodowych